Viktoria Korpan • 8. juuli 1999 kell 22:00

Poisikesed tüssavad Neste kliente

Erkki Susi kontolt kadus pärast Neste automaattanklas tankimist kahe nädalaga kokku 650 krooni. «Tankisin autot, tahtsin kviitungi võtta, automaat seda millegipärast ei väljastanud, sain kaardi tagasi ja sõitsin minema,» seletab kauaaegne Neste klient.

Susi avastas hiljem, et tema pangakontolt on kadunud suurem summa kui see, mille eest ta bensiini ostis. Kadunud summa ulatuses võtsid ärimehe kulul bensiini poisikesed, kes pakuvad paari krooni eest autojuhtidele abi tankimisel.

Kui bensiini- või pangakaardiga kütuse eest maksev autojuht sõidab tanklast ära, teevad poisikesed midagi tankimisaparaadi kallal ja saavad autoomaniku kulul tasuta bensiini.

«Milles mina süüdi olen, kui Nestel on tehniline tase nii nõrk, et lapsed saavad sellega hakkama,» lausub Susi.

Tõe teadasaamiseks pöördus tüssata saanud autoomanik kaardimaksekeskusesse, kus talle vastati, et Neste ja politsei on probleemist teadlikud, kuid ei saa mitte kuidagi klienti aidata.

«Nestet ei huvita üldse, et minu raha kaob,» pahandab Susi, kes on saatnud kütusefirmale kaebekirja.

ASi Neste Eesti jaemüügijuht Heikki Vuorinen ütleb, et tal on kahju, et kliendiga juhtus selline ebameeldiv asi. Samas tunnistab ta, et Susi ei saa tõenäoliselt raha tagasi.

Vuorinen väidab, et sellist pettust saavad poisikesed korraldada ainult juhul, kui autojuhid kasutavad nende abi.

«See juhtub siis, kui autojuht laseb lapsel autot tankida ja poiss ei pane püstolit korralikult tagasi,» seletab Vuorinen. «Bensiin on kättesaadav seni, kuni viiesajakroonine limiit ei saa täis,» räägib ta viitega poole tuhande kroonisele broneeringule, mis reserveeritakse kliendi arvel tangitud liitrite hulgast olenemata.

Erkki Susi väidab, et raha kadus ka siis, kui ta laste teenuseid ei kasutanud.

Neste automaattanklates on üleval turvakaamerad, kuid tanklas salvestatud lindi vaatavad turvamehed alles hiljem läbi.

«Arutame praegu, kuidas neist lastest lahti saada,» ütles Vuorinen teisipäeval. Kolmapäeval valvas Neste Männiku automaattanklas ESSi patrull.

Neste Eesti piirkonna müügijuhi Artur Prauni sõnul sõidavad turvamehed mitu korda päevas Männiku tanklast läbi, et ajada ära sinna kogunevaid lapsi.

«Selliseid juhtumeid, kui lapsed petsid autojuhte, on olnud kümmekond,» lausub Heikki Vuorinen. Tema sõnul on sagedamini ette tulnud seda, et autojuhid annavad lastele raha või kaardi automaati sisestamiseks ja need lasevad rahaga jalga.

Susi tunnistab, et Neste tanklate iseteenindamise süsteem meeldis talle mugavuse tõttu, kuid enam ei julge ta kaardiga bensiini osta. Ärimees ütleb, et on nüüd Shelli klient.

Hetkel kuum