Kaja Koovit • 22. juuli 1999 kell 22:00

Jaapan ideaalne partner

Jetrolt ekspordiagentuurile saadetud vahekokkuvõttest selgub, et kõigi Jaapanis toimuval messil «Baltic Countries» esindatud Eesti ettevõtete toodangu vastu on sealsed ettevõtted huvi tundnud. Balti riikide toodangut tutvustav näitus on veel avatud ning Jetro esindajad tulevad Eestisse taas sügisel, et alustada läbirääkimisi siinsete ettevõtetega.

Peamiselt impordipartnerite leidmisega tegeleva Jetro delegatsioon külastas Eestit kevadel ning ostis näitusele paigutamiseks 17 siinselt ettevõttelt kaubanäidiseid.

Vaheraporti kohaselt suurimat huvi äratanud klaastoodete valmistaja Skankristalli ASi tegevdirektor Andres Jürmani sõnul ostsid Jetro esindajad näidised kogu nende klaasikollektsioonist.

«Jaapan on Eesti riigi seisukohalt ideaalne ekspordipartner,» kinnitas Eesti ekspordiagentuuri direktor Lea Kroonmann. Kui endised sotsialismimaad on suhteliselt kõikuvad kaubanduspartnerid, siis impordist huvitatud Jaapaniga sõlmitud lepingud on kindlad ja pikaajalised, selgitas Kroonmann.

Jaapan on impordist huvitatud, sest kaubandusbilansi tasakaalustamiseks tuleb vastukaaluks ekspordile ka kaupu sisse osta.

Skankristall on oma toodangut Jaapanisse müünud ka kolm aastat tagasi, kuid Jaapani majanduslanguse tõttu sidemed vahepeal katkesid.

Jaapani ärikultuuriga käib kaasas suhteliselt pikk lepingu sõlmimise eelne periood. Kui tavaliselt sõlmitakse leping 1,5 aastaga, siis jaapanlastega võib samaväärse lepingu sõlmimine aega võtta viis aastat, lisas Kroonmann.

Hetkel kuum