Tiit Elner • 22. juuli 1999 kell 22:00

Tänavate koristajad kolmeks aastaks

Pakkumuse pealinna tänavate aastaringseks koristamiseks kuni 2002. aasta 31. augustini esitasid linnale kuuluv Tänavapuhastuse AS ja eraettevõtted Linnapuhastuse OÜ (ASi Vare Grupp tütarettevõte) ja AS Jaakson & Ko. Kommunaalameti peaspetsialist Helju Prits teatas Raepressi kaudu, et tõenäoliselt valitakse välja kaks pakkujat, kelle vahel jagatakse viis teeninduspiirkonda. Võitjad selguvad augusti alguses, ütles Prits.

Selle aasta eelarve järgi tellib linn 3,6 ruutkilomeetri tänavate koristamist 52,9 miljoni krooni eest. Tänavapuhastuse ASi tegevdirektor Aivar Kuivkaev ütles, et nende pakutu ei olnud odavaim üheski piirkonnas. Enda sõnul loodab ta siiski peale hinna ka näiteks kvaliteedi arvestamisele. Ta leidis, et linnaga sõlmitav leping ei tohiks olla nii jäik, nagu konkursitingimused ette näevad, vaid tasu võiks olla paindlikum sõltuvalt lume hulgast, mis tuleb talvel ära vedada. Pakkumisel osaleva linnafirma aktsiate võimaliku müügi kohta ütles Kuivkaev, et tal puudub selle kohta pädev informatsioon. Ta märkis, et kahtlemata sõltuks müügi korral hind konkursil võidetud järgmise kolme aasta turuosast. Koristustehnika hulk on Tänavapuhastuse ASil tema sõnul põhikonkurendi Varega samas suurusjärgus. Samas on kesklinna põhitänavad kõige töömahukamad, ütles Kuivkaev. Tänavapuhastuse AS koristab praegu kesklinna, Mustamäe ja Õismäe tänavaid.

Vare Gruppi kuuluva Linnapuhastuse OÜ direktori asetäitja Ergi Enok nentis, et koristustööde põhiraskus on talvel. Tema sõnul on ettevõttel umbes 40 ühikut lumekoristustehnikat -- sahku, laadureid, traktoreid. Ettevõte koristab kokku 2,1 ruutkilomeetrit Lasnamäe, Pirita, Kopli, Pelgulinna, Nõmme ja Pääsküla tänavaid.

ASi Jaakson & Ko juhataja Jüri Jaaksoni sõnul tegi tema firma odavaima pakkumuse kahes piirkonnas viiest, milleks linn on jaotatud. Seni on Jaakson & Ko koristanud vanalinna tänavaid. Lisaks on tal sõlmitud lepinguid maavaldajatega, näiteks Eesti Panga ja Pro Kapitaliga ümbruse koristamiseks. Jaaksoni sõnul on ettevõttel talveks üheksa lumekoristusmasinat.

Pärast linnale kuulunud ME Eriautobaas tükeldamist on linn sõlminud tänavate koristamiseks aastasi lepinguid. Peagi lõppeva konkursi tingimused seavad vastutuse kolmeks aastaks tööpiirkonna võitnud ettevõttele ega näe ette linnalt lisaraha küsimise võimalust ebasoodsate talveilmade puhul.

Hetkel kuum