• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Hinnalangus peatab mobiiltelefonivargaid

  Kuigi varastatud mobiiltelefonide kohta arvud puuduvad, oletavad telefonside pakkujad, et telefonide odavnemine on vargusi vähendanud.
  Eestis odavamaid telefone koos liitumisega pakkuva ASi Ritabell suhtekorralduse juhi Jaana Adusoni sõnul on telefonivarguste vähenemine telefonide odavnedes elementaarne. «Mis mõtet on varastada, kui saad hea telefoni osta 600 krooniga?» küsib ta.
  Suurenenud pole varguste arv ka Radiolinja Eesti ASi klienditeeninduse osakonna juhataja Pille Lepasaare sõnul. Tema väitel põhjustab varastatud telefon vaid 10% juhtudest, kui klient ise soovib operaatoriga lepingu lõpetada.
  Tõsiasja, et mobiiltelefonide vargused pole nii kuum teema kui aasta-poolteist tagasi, tõdes ka EMT turundusosakonna juhataja Jüri Kriisemann. Väidet, et varguste vähenemine võib olla seotud telefonide odavnemisega, Kriisemann ei kinnitanud ega lükanud ka ümber.
  Ei Aduson ega Kriisemann ei soovinud-osanud kommenteerida, kui palju telefonikaarte või -numbreid tuleb firmadel varguste pärast sulgeda.
  Informatsiooni varastatud telefonide kohta pole ka politseil. Tallinna korrakaitseosakonna ülemkomissari Vladimir Tri?kini sõnul ei peeta mobiiltelefonide varguste kohta niisugust arvet, nagu korterite- või autode suhtes. «Kas telefone röövitakse või varastatakse või missuguseid aparaate eelistatakse, see on minu jaoks täiesti tume maa,» ütles Tri?kin.
  Esmofon ASi juhatuse esimehe Aivar Sirelpuu sõnul pole küsimus niivõrd varastatavate telefonide arvu kui varguste iseloomu muutumises. Enam ei ürita vargad kätt ohvri taskusse või kotti toppida, vaid rabavad telefoni kõneleja käest.
  Väidet, et varguste arvu vähendavad odavaks muutunud telefonid, Sirelpuu ei kinnita. «Liitumislepinguta müüdavate kasutatud telefonide hind algab 900 kroonist,» väidab ta.
  Asjatundlikud vargad eelistavad Sirelpuu sõnul kasutatud telefone, sest nende minevik võib olla kirju ja telefoni kasutamise jälgimine seetõttu raske.
  Varguste kirjeldustest järeldades on mobiiltelefoni vargus eriti Tallinnas igapäevane asi. Reeglina on vargad vene keelt kõnelevad noormehed, ohvrid aga üksi tänaval liikuvad nooremad mehed või naised. Politseinike sõnul on oluline osa vargustes tihti ka telefoniomanikel endil. Telefon pannakse näiteks baaris lauale ja unustatakse sinna, samuti on palju telefone varastatud autodest. Tänaval kõneledes unustavad mobiilikasutajad aga jälgida ümbrust ning ei kasuta randmerihma.
  Ma ei saa kinnitada väidet, et telefonide varastamine rohkenenud või vähenenud oleks. Küll puutub üha enam kõrva, et telefone varastatakse avalikult, tänaval telefoniga kõnelevatelt või telefoni kandvatelt inimestelt.
  Need, kellelt telefon varastatud-röövitud, tulevad tihti meie esindustesse abi järele. Kõikidele, sõltumata sellest, milliselt operaatoritelt teenust ostetakse, pakume võimalust meilt helistada ja abi küsida.
  EMT kliendid võivad kirjutada avalduse numbri sulgemiseks. Kuna meil on online-ühendus EMTga, saame avalduse kohe rahuldada. Loomulikult teeme enne avaldaja isiku kindlaks.
  Kui palju kurjategija varastatud telefoni kasutada saab, sõltub telefoni omanikust. Kuigi see varastatut tagasi ei too, on ohvril kergem teadmisest, et ka keegi teine tema telefoniga rääkida ei saa. Paraku jäetakse paljud müüjate ja operaatorite pakutavad turvavõimalused kasutamata.
  Mobiiltelefoni varguse korral peaks meie klient helistama esmalt Radiolinjasse ja sulgema oma SIM-kaardi edasiseks kasutamiseks. SIM-kaardi sulgemine on oluline, kuna klient vastutab kõigi temalt varastatud kaardilt tehtud kõnede eest niikaua, kui ta pole firmale kaardi sulgemise soovi edastanud.
  Kui klient soovib kasutamiseks sulgeda ka oma telefoni, tuleks pöörduda lähimasse esindusbüroosse, kus vormistatakse avaldus telefoni varguse kohta. Kaasa tuleks võtta mobiiltelefoni ostudokument (garantiikiri) või kriminaalasja ärakiri ning pass.
  Varguse korral tuleks pöörduda kindlasti ka politseisse, kus vormistatakse avaldus ning algatatakse kriminaalasi. Operaatorfirmale edastatud politsei avalduse põhjal on võimalik telefoni edasist kasutamist võrgus jälgida. Jälgimistulemused edastab operaatorfirma alati ainult politseile, kes omakorda informeerib telefoni omanikku.
  Valik viimasel kuul aset leidnud mobiiltelefonide vargustest ja röövimistest
  4. augustil kell 11.45 varastas tänaval naist kõnetanud noormees Tallinnas tema mobiiltelefoni ja põgenes. Noormees küsis 25aastaselt Kadrilt midagi ning haaras samal ajal naise käest mobiiltelefoni ja jooksis ära. Mobiiltelefoni väärtust hindab Kadri 2500 kroonile.
  Varas on 17-24aastane ja lühikeste tumedate juustega. Ta räägib vene keeles ning kandis roosat pluusi ja pikki pükse.
  2. augusti keskööl jäi Tallinnas mobiiltelefonist ilma noormees, keda kurjategijad lubasid püstolitega ähvardades maha lasta. Pärnu maantee 67a juures tulid 24aastase Romani juurde kolm noorukit, kes nõudsid telefoni ja raha. Juhtunut märkas turvafirma Securitas patrull, kelle saabudes võtsid röövlid Romanilt Nokia telefoni ja põgenesid.
  Vene keelt kõnelevad röövlid on 22--25aastased ja kandsid tumedaid riideid.
  31. juulil kella 16.00 ajal sisenes Tallinnas Tuukri põik 6 asuvasse kauplusesse vene keelt kõnelev kurjategija, kes relvataolise esemega ähvardades röövis neli kasutatud mobiiltelefoni koos laadijatega, tekitades kahju 20 100 krooni.
  27. juulil kella 13.45 paiku ostis 1972. a sündinud Jaanus Tallinna autobussijaama lähedalt poest viina ja otsustas seda ühe maja hoovis jooma hakata. Tema juurde tulid kolm meest. Üks neist võttis Jaanuse rinnataskust ära mobiiltelefoni ja lahkus, teine hakkas Jaanust ähvardama.
  Mõne aja pärast nähti kolme meest bussijaamas. Jaanus pidas koos kahe turvamehega kinni Nikolai, s 1971, ja Aleksandri, s 1976, kes toimetati kesklinna politseiosakonda. Kolmas, kelle käes oli mobiiltelefon, jooksis minema.
  26. juulil kella 06.20 paiku varastati Tallinnas, Suur-Karja tänaval 1973. a sündinud Rauli pükste tagataskust mobiiltelefon. Kannatanu jooksis kahele vargale järele ja haaras ühel neist õlast kinni. Noormees kukkus maha ja pillas maha ka mobiiltelefoni. Kui Raul tahtis maast oma telefoni võtta, lõi teda teine mees rusikaga näkku. Pärast seda jooksid mehed koos telefoniga minema.
  Kurjategijad olid 23aastased, 175--180 cm pikad, ühel oli seljas valge pluus, jalas mustad püksid, teisel oli seljas halli-mustakirju särk ja jalas mustad püksid.
  19. juulil kella 15.20 paiku võttis kurjategija noaga ähvardades Tallinnas, Vindi 18 maja juures 1985. a sündinud Olegilt ära mobiiltelefoni.
  17. juulil kella 24.00 paiku tungisid kaks tundmatut vene keelt kõnelenud kurjategijat Tallinnas, Sõpruse pst 232 maja ees kallale Teedule, s 1971, peksid teda, lasid gaasi näkku ning võtsid ära mobiiltelefoni ja abielusõrmuse.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Neeme Korv: kui läheks antiutoopia asemel hoopis ... restorani
Kui leiame rohtu sügis- ja koroonamasenduse vastu, kasvatame endas enesekindlust ja suudame vastu seista ka antiutoopiale. Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv pakub retsepti, mis lisaks toetab ettevõtlust.
Kui leiame rohtu sügis- ja koroonamasenduse vastu, kasvatame endas enesekindlust ja suudame vastu seista ka antiutoopiale. Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv pakub retsepti, mis lisaks toetab ettevõtlust.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
National Geographic muudab Eestis oma ilmumise põhimõtteid
Ajakiri National Geographic suurendab järgmisest aastast Eestis oma eriväljaannete mahtu, mis hakkavad ilmuma iga kahe kuu tagant – kokku kuus temaatilist eriväljaannet aastas. Samal ajal lõpetab üleilmsest koroonaviiruse pandeemiast tingitud reklaami- ja jaemüügi olulise vähenemise tõttu jaanuarist ilmumise National Geographicu eestikeelne põhiväljaanne.
Ajakiri National Geographic suurendab järgmisest aastast Eestis oma eriväljaannete mahtu, mis hakkavad ilmuma iga kahe kuu tagant – kokku kuus temaatilist eriväljaannet aastas. Samal ajal lõpetab üleilmsest koroonaviiruse pandeemiast tingitud reklaami- ja jaemüügi olulise vähenemise tõttu jaanuarist ilmumise National Geographicu eestikeelne põhiväljaanne.
Putin käskis venelastel minna nädalaks palgalisele puhkusele
Venemaa elanikud peavad minema üheks nädalaks palgalisele puhkusele, et võidelda riiki räsiva koroonapandeemiaga, vahendab CNBC.
Venemaa elanikud peavad minema üheks nädalaks palgalisele puhkusele, et võidelda riiki räsiva koroonapandeemiaga, vahendab CNBC.