12. august 1999 kell 22:00

EVP hinna edasine tõus on tõenäoline

Sel nädalal avalikustati kava lõpetada erastamisest laekuva raha suunamine Hüvitusfondi (HF), sest juba praegu lubab HFi põhikapital katta kõik veel ringluses olevad EVP-kroonid.

Tõepoolest, 30. juuni seisuga oli HFi erastamisest laekunud 1,516 mld kr. Samas on fond emiteerinud obligatsioone koguväärtuses 489 mln kr ja vastavalt seadusele peaks emiteerima veel 1,03 mld kr väärtuses. EVPsid on ringlusse jäänud aga veel vaid 3,1 mld EVP-kr ehk 1,023 mld «päris» krooni väärtuses.

Seega piisaks vaid HFi tegevusest, et kõik emiteeritud EVPd praeguse hinnataseme juures katta. Samas on riigiettevõtete, maa ja eluasemete erastamisest tänavu 7 kuuga laekunud 822 mln EVP-kr. Järgmise 15 kuuga laekub sama tempo jätkudes veel vähemalt 1,8 mld EVP-kr.

Kui seni muretseti, kas kõigile EVPdele ikka katet leitakse, siis praeguse seisuga tundub olukord suisa vastupidiseks kujunevat -- veel erastamata vara erastamiseks hakkab EVPsid nappima. Seda muidugi praeguse EVP-krooni ja krooni omavahelise kursi juures.

Turul on EVP-defitsiidi leevendamiseks oma vastus olemas -- nõudluse suurenedes hakkab EVP-kr hind tõusma.

Hetkel kuum