ÄP fototoimetus • 26. august 1999 kell 22:00

Baltimaades on eeldusi peatseks majanduskasvuks

MeritaNordbankeni prognoosi kohaselt on Läänemere piirkonnas lähiaastatel kõige tugevam majanduskasv Eestis, Lätis ja Leedus. Pärast vahepealset aastat, mil neile riikidele on avaldanud ränka mõju Venemaa-kaubanduse järsk vähenemine, jätkub Baltimaade edukas areng. Eesti sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvuks aastal 2000 pakub Soome-Rootsi pank 4,6% ja järgmisel aastal 5,6%. Ligilähedast majanduskasvu prognoositakse ka Lätile ja Leedule.

«Kolm Balti riiki on kasvupiirkond. Nad on läbi viinud suuremahulise erastamise ja tõmmanud ligi rohkesti väliskapitali. Nüüd hakkavad nende ettevõtted kasvama ja rahvusvaheliseks muutuma ning rajatakse tugev tööstuslik baas,» selgitab Juha Ahtola.

Optimistlik on Juha Ahtola arenguväljavaade ka Põhjamaade jaoks. Soome järgmise aasta majanduskasvuks pakub ta 4,2 protsenti, kuid areng on mõnevõrra ühekülgne, sest tervelt 1,5 protsenti sellest annab riigi edukaim tööstuskontsern Nokia.

Rootsi lähiaastate arenguväljavaateid peab MeritaNordbanken väga helgeks. Erinevalt Soomest pole seal nii võimsat turuliidrit, kuid tööstuslik baas on väga laialdane ja tugev.

Taanile ja Norrale pakub Ahtola mõneti väiksemat majanduskasvu, kuid see ei takista teda tõdemast, et kogu Põhjala ja Balti riigid on loonud head arenguväljavaated.

Balti- ja Põhjamaade SKT kasvuprognoos ()

Autor: ÄP

Hetkel kuum