Toomas Truuverk • 31. august 1999 kell 22:00

Autoliv tiirleb Norma ümber

Tallinna börs jätkas ka kauplemisnädala teisel päeval ilma kindla suundumuseta. Investorid ootavad toetavat uudist turule sisenemiseks, senikaua püsib kauplemine aga keskpärane ja hinnad võivad isegi mõnevõrra langeda.

Endiselt oodatakse pingsalt, mis ssab Norma Grupi ja Autolivi lepingust. On teada, et neljapäeval saabuvad Eestisse Autolivi tippjuhid, et lepingu küsimusi arutada. See peaks veelgi kinnitama analüütikute arvamust, et nii kaugele arenenud läbirääkimiste järel on raske uskuda lepingu mittesõlmimist. Lepingu allkirjastamine ei pruugi siiski toimuda lähinädalatel.

Turu taolise veendumuse taustal tuli Norma aktsia 4protsendine kukkumine paraja üllatusena. Järsult kasvanud müügisurve sai börsipäeva lõpus järje ka ühe suuremahulise kaalutud hinnaga tehingu näol, milles korraga vahetas omanikku 76 000 aktsiat koguväärtusega 3,5 mln krooni. Kaalutud hinnaga tehing tähendab, et eelnevalt on maakler oma kliendi korraldusel sooritanud mingi aktsiapaki ostmiseks või müümiseks hulga väiksemaid tehinguid ja õhtul registreeritakse omavaheline tehing.

Teine uudis, mida börsil praegu pingsalt oodatakse, on hiljemalt selle nädala lõpuks selguv II kvartali majanduskasvu esialgne hinnang. Midagi positiivset on siiski raske oodata -- tõenäoliselt on tulemus miinus 5--6 protsenti. Sellest tulenevalt jääb uudisest suure tõenäosusega saamata ka impulss, mis aktsiaturu tõusule viiks.

Väiksema kaaluga teated praegust rahulikku turgu vaevalt eriti mõjutavad. Ilmselt ei too endaga erilist liikumist kaasa ka eilne farmaatsiatehase teade poolaastatulemuste kohta. Saab vaid küsida, kas 30 miljoni kroonise poolaastakäibega ja 8,75 miljoni kroonise turukapitalisatsiooniga ettevõtte koht ikka on börsil. Arvata võib, et pärast eile lõppenud aktsiaemissiooni tõstatub taas päevakorrale aktsia börsilt lahkumine.

Hetkel kuum