Kaja Koovit • 7. september 1999 kell 22:00

Norma aktsia hinnale ennustatakse langust

«Ma ei imestaks, kui Norma aktsia hind kukub lähemate päevadega tagasi 35 kroonile,» lausus Hansa Asset Managementi juhataja Mihkel Õim.

Pärast seda, kui Norma Grupp juuli alguses teatas kavatsusest müüa pool Normast Rootsi Autolivile, ostsid aktsiat põhiliselt hinnatõusu ootuses spekulatiivsed investorid. Norma aktsiaga kaubeldi toona börsil 25-26kroonisel hinnatasemel.

Pärast Autoliviga aktsiate ostu-müügilepingu allkirjastamist võivad investorid tormata kasumit välja võtma. «Kuna pikaajalisi investoreid ei leidu, tormavad kõik müüma ning kaardimajake kukub kokku,» selgitas Õim.

«Arvestades seda, et Norma aktsiale on tehtud palju optsioone ning võetud võimendusi, võib aktsiahinna kukkumine olla suhteliselt järsk, kui Läänest ei tule tugevaid ostjaid,« ütles Hansapanga maakler Mattias Mustonen.

Norma aktsiat on turg puupüsti täis ning kohalike investorite ostuhuvi ei suuda müügihuvi katta. Lääne investoritel aga ei paista mingit huvi aktsia vastu olema, rääkis Mustonen.

Teades, et peale tehingu toimumist aktsiahind langeb, püüavad mõned investorid kavalad olla ja suurt langust ennetada, selgitas Õim praegu börsil aktsiaga toimuvat aktiivset kauplemist ning sellega kaasnevat hinnalangust.

Tundub, et keegi pani Norma aktsiale tehtud optsioone kinni, hindas Kawe Kapitali varahalduse direktor Kristjan Hänni eile börsil toimunud enam kui 5% hinnalanguse tagamaid. Optsiooni lõpetamisel pannakse aktsiad müüki ja keegi ei ole huvitatud võimalikult parimast hinnast, lisas Hänni. Analüütikud ei pea tõenäoliseks võimalust, et aktsiatega suure kauplemisaktiivsuse ning hinnalanguse taga oleks peatselt avalikkusele ilmutatav uudis tehingu ärajäämise kohta. Autolivile on seda tehingut tarvis ning samuti Norma Grupile. Kui tehing praegu mingil põhjusel ära jääb, tullakse selle juurde varem või hiljem tagasi, lausus Hänni.

Norma Grupi nõukogu esimees Jüri Käo kinnitas Postimehele, et leping sõlmitakse septembri keskpaigaks.

Analüütikute sõnul on küsimus tehingu hinnas. «Ma ei taha hästi uskuda, et Autoliv lubas juulikuus maksta aktsiate eest turuhinnast kaks korda rohkem, « märkis Õim.

Analüütikute varem avaldatud prognooside kohaselt võiks Autoliv Norma aktsia eest tehingus maksta 50--55 krooni.

Autoliv on kinnitanud, et väikeaktsionäridele pakkumist ei tehta ning Norma jätkab börsiettevõttena. Samas ei ole analüütikute hinnangul Normast edaspidi oodata suuri dividende, sest võib arvata, et Autolivil pole põhjust enda investeeringuga loodud lisaväärtust väikeaktsionäridega jagada.

Norma aktsiahind langes eile Tallinna väärtpaberibörsil esimese poolteise tunniga isegi alla 43 krooni taset, kuid päeva lõpuks sulgus 43,5 krooni tasemel. Aktsiaga sooritatud 59 tehingu 4,7 mln krooni suurune käive oli börsi suurim.

Hetkel kuum