Tõnis Oja • 12. september 1999 kell 22:00

Jaapani Pank nõrgestas taas jeeni

Jaapani keskpank müüs reedel jeeni dollari vastu, hoidmaks ära oma rahvusliku valuuta edasise tugevnemise. Neljapäeva hilisõhtul kerkis jeen viimase kolme aasta kõrgeimale tasemele -- 107,52 USD/JPYni. Reede varahommikul (kui kauplemine käis Aasia turgudel) kulutas Jaapani keskpank 3-4 mld dollarit Ühendriikide valuuta toetamiseks. Alates 10. juunist oli see keskpanga kaheksas interventsioon.

Sekkumise tulemusena tugevnes dollar veidi üle kahe jeeni, kuid efekt jäi lühiajaliseks ja liiga nõrgaks. Analüütikute hinnangul rahuldab sareriigi monetaar- ja fiskaalpoliitika kujundajaid 111 USD/JPY tase, kuid reedese interventsiooni tulemusena ei suutnud dollar ületada isegi 110 jeeni taset.

Jeeni nõrgenemine aitas kaasa ka dollari tugevnemisele euro suhtes. Oma osa oli kindlasti Ühendriikide tootjahinnaindeksil, mis avaldati samuti reedel. Hulgihinnad kasvasid augustis 0,5 protsenti, mis näitab, et inflatsioon Ühendriikides on viimaste aastate kohta kõrge. Indeks kasvas põhiliselt energia ja toiduainete arvel. Inflatsiooni tugevnemine andis hoogsa tõuke võlakirjaturule, mis omakorda tekitas nõudluse dollarite järele. Viimane tugevnes reede pärastlõunal 1,046 EUR/USDni.

Hetkel kuum