Tõnis Oja • 14. september 1999 kell 22:00

Jaapani keskpanga jeenimüük edutu

Jaapani keskpank sooritas eile taas jeeni tugimüüke, kuid praktiliselt tulemusteta. Jeeni kurss, mis Aasia turgudel oli tugevnenud 106,04 USD/JPY-ni, langes interventsiooni tulemusena vaid veidi üle jeeni ehk umbes protsendi võrra. Kui kauplemine algas Euroopas, oli dollari kurss enam-vähem endisel tasemel tagasi. Saareriigi keskpank alustas taas interventsiooniseeriaga reedel, kulutades jeeni nõrgestamiseks umbes 3 mld dollarit. Eilse interventsiooni mahtu polnud pärastlõunaks veel teada.

Tänu Jaapani üllatuslikule majanduskasvule esimeses kvartalis on välisinvestorid alates 10. juunist ostnud saareriigi aktsiaid umbes 26 mld dollari eest, keskpank on sama aja jooksul rahvusliku valuuta kursi ohjes- hoidmiseks kulutanud 35 mld dollarit. Sellele vaatamata on jeen tugevnenud dollari suhtes 12% -- viimase 40 kuu kõrgeimale tasemele.

Valuutadepaar euro-dollar jäi eile väheliikuvaks. Pärastlõunal, kui USA kaubandusministeerium oli avaldanud jaemüüginäitajad, toimus dollari kerge langus. Jaemüük kasvas Ühendriikides augustis 1,2%, mis viitab inflatsioonilise surve tugevnemisele. Analüütikud spekuleerivad võimalusele, et Fed tõstab intressi juba oktoobris, s.o sel aastal kolmandat korda.

Hetkel kuum