Peep Sooman • 22. september 1999 kell 22:00

Registri juht õigustab ametnikke

Peebu sõnul sai Äripäeva ajakirjanik, kes maksis äriregistri sekretärile 1500 krooni altkäemaksu kandeotsuse tegemise kiirendamise eest, vastu pükse. Peep on äriregistri talituse juht, kes samal ajal teeb äriregistris ka revisjoni. Peep ütles, et kõikide septembris sisse antud firmade kandeotsuseid menetleti alla kahe nädala. «Mõni tehti 11 päevaga, mõni kuue päevaga,» sõnas ta. Peep lausus, et vastu pükse saavad ka kõik teised ettevõtjad, kes maksavad konsultatsioonifirmadele tuhandeid kroone, et saada kandeotsus äriregistrist kiiremini kätte. «Teenivad vahendusfirmad, kes tahavadki, et avalikkus arvaks, et ilma nende abita kuluks dokumentide menetlemiseks kuu,» märkis Peep.

«Enne ja pärast suvepuhkusi on kogu aeg kandeotsused tehtud umbes kahe nädalaga. Vaid suvel, kui töötajad olid puhkusel, venis menetlus pikemaks,» kinnitas Peep.

Eile äriregistrist kandeotsuse ja firma registrikaardi kätte saanud Aleksander Ivanov ASist Harto ütles, et firma dokumendid viidi äriregistrisse juba 2. augustil. «Ma ei saa süsteemist aru, ma ei taha kommenteerida, sest ainult roppused tulevad keelele,» lausus Ivanov. Ta kinnitas, et altkäemaksu ta ei andnud. «Kui mina rikun seadust, siis seda karistatakse, aga kui äriregistris rikutakse seadust, siis ei pane seda keegi tähele,» ütles ettevõtja. «See, mis äriregistris toimub, on ettevõtjate mõnitamine,» lisas ta.

Kuna Peep kinnitas, et septembris sisse antud dokumendid menetletakse kahe nädalaga, siis kuu enne Äripäeva ajakirjaniku firma dokumentide sisseandmist äriregistrile dokumendid esitanud Ivanov oleks pidanud kandeotsuse kätte saama enne ajakirjanikku.

Pankrotihaldur Tiina Mitt ütles, et üksiküritajal on praktikas kandeotsust võimatu kahe nädalaga kätte saada. «Justiitsministeerium on jätnud süsteemi suured lüngad, mida konsultatsioonifirmad saavad edukalt ära kasutada,» leidis Mitt. Lünki saavad ära kasutada ka registrisekretärid, kellel on võimalik kohtunike abidelt «tuttava firma dokumentidele» kiiremini allkirja saada, lausus Mitt.

Ärikonsultandina töötav jurist Allik Truuväli ütles registritalituse juhi kommentaari kuuldes: «Oi ei, kahe nädalaga ei saa kandeotsust kuidagi kätte. Mul on hulk kliente, kes ootavad senini augustis äriregistrisse sisseantud dokumentide kättesaamist.» Ta leidis, et tegu on süsteemi ringkaitsega.

Lisaks kandeotsuste tegemisega venitamisele venivad ka ettevõtete esmased registrisse kandmised.

Eile ilmusid Eesti Päevalehe ametlike kuulutuste rubriigis 21 firma põhikirja kinnitamise ja ettevõtte äriregistrisse kandmise kuupäevad. Keskmine põhikirja kinnitamise ja firma äriregistrisse kandmise vahe oli aprillis registrisse kantud firmade puhul 32 päeva, mõne ettevõtte puhul venis protsess mitme kuuni. Seaduse järgi peab kanne olema tehtud vähem kui kuuga.

Tavaliselt viiakse dokumendid äriregistrisse vahetult pärast põhikirja kinnitamist. Vaid kaks ettevõtet kanti registrisse kiiremini kui kahe nädalaga, neist üks kolme päevaga. Kolme päevaga registrisse kantud ASi Transelectric esindajaid eile tabada ei õnnestunud.

Viljar Peep kinnitas, et revisjon äriregistris juba käib. «Esialgu vaatan arvutiprogrammist, kui tundub kahtlane, siis kontrollin paberitest üle,» lausus Peep. Tema sõnul jälgitakse, kas on kinni peetud reglemendi nõudest, et dokumente vaadatakse üle sisseandmise järjekorras. Seni pole veel vigu avastatud. Revisjon kestab justiitsministri Märt Raski määruse kohaselt 7. oktoobrini.

Eelmisel kolmapäeval andis Äripäeva ajakirjanik Tallinna linnakohtu registriosakonna töötajale Annika Jürgensonile altkäemaksu 1500 krooni, et viimane organiseeriks ajakirjandusliku uurimusloo tarvis soetatud OÜ Altius Marketing kandeotsuse tegemise tavapärase kuu asemel kahe nädala jooksul.

Üleeile vabastas justiitsminister Märt Rask Annika Jürgensoni ametist.

Hetkel kuum