Toomas Truuverk • 4. oktoober 1999 kell 22:00

HFi emissioon huvitab investoreid

Kauplemine Tallinna börsil jäi eile taas väheaktiivseks ja aktsiate hinnad liikusid erisuunaliselt. ÄP indeks liikus päevaga 0,17% ülespoole ja sulgus 287,64 punktil.

Äärmiselt vaiksel turul paistis ainsana silma EVP, mis andis oma 7,26 mln kroonise käibega eilsest börsisüsteemi 11,35 miljoni kroonisest päevakäibest koguni 64%. Ühes suuremahulises tehingus vahetas omanikku koguni 15 miljonit erastamisväärtpaberit koguväärtusega veidi üle 5 miljoni krooni.

Eilset elavat huvi EVPde vastu võib seletada 8. oktoobrini kestva Hüvitusfondi XV seeria obligatsioonide emissiooniga. Obligatsiooni 95kroonise pakkumishinna ja garanteeritud 7protsendise intressi korral kujuneb XV seeria tulususeks 10,5%.

See on number, mis kahtlemata meelitab investoreid obligatsioone ostma, sest võlakirjade keskmine tulusus on hetkel 4--6%. Võib eeldada, et huvi Hüvitusfondi käesoleva aasta viimase emissiooni järele saab olema üpris suur. Eile ühe tehingu aluseks olnud 15 miljoni EVP eest saaks märkida 27,7% emissioonist. Varasema kogemuse põhjal võib siiski eeldada, et ülemärkimise korral emissiooni mahtu suurendatakse.

Vaatamata börsikauplemise täielikule madalseisule, näitas eilne optsioonituru hetkeseisu avaldamine, et seal on mahud kasvamas ja seega aktsiaturgude põhijõud, spekulandid pole kuhugi kadunud. Optsioonilepingute maht kasvas kuuga 35 mln krooni võrra 86,4 miljonile.

Peamine rõhk optsiooniturul on hetkel suunatud üpris enesestmõistetavalt Norma aktsiale -- 54,8% lepingutest kokku 47,36 mln krooni väärtuses. Kuna ligi pooled lepingud lõppevad oktoobris, siis võib arvata, et Norma puhul lõppeb suur osa lepinguid sel kuul. Aktsiale seab see aga päris suure surve, sest nii kui aktsia hind peaks tõusma, asub osa investoreid optsioone realiseerima. Pank realiseerib seejärel kiiresti optsiooni alusvara ja Norma aktsia hind kukub järsult.

Hetkel kuum