Silva Männik • 13. oktoober 1999 kell 22:00

ASA suuromanik peletab investoreid

Eilsel ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse aktsionäride erakorralisel koosolekul anti seltside juhatustele volitus alustada läbirääkimisi klientide lepingute päästmise nimel portfellide üleandmiseks. Augustis AB Kindlustuse Grupi seltside aktsiate ostust loobunud T?iili investeerimisfirma Pacific Overseas Group esindaja Henton Figueroa tunnistas, et firma on huvitatud lepingutest. Läbirääkimiste alustamiseks pidi Figueroa eile pärastlõunal seltside praeguse suuromaniku Life Advantage Products esindaja Mats Hartlingiga kokku saama, kuid mees oli kokkulepitud ajaks hoopis Londonisse lennanud. «Mulle jäeti telefoninumber, kuhu ma võiksin helistada, kuid ma pole praegu veel otsustanud, kas ma seda üldse teen,» kurtis Figueroa. «See on väga imelik käitumine.» Figueroa sõnul ei ole ta kindel, kas tasub seltside omanikke üldse tõsiselt võtta ning nendega läbirääkimisi alustada. Augustis lõppesid grupi püüded siis veel Leonid Apananskile kuuluvate ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse aktsiaid osta seltside poolt info varjamise tõttu. Samuti puudus investoritel ülevaade klientide raha liikumise kohta pärast seda, kui nende müügiprotsess viidi seltsidest välja valdusfirma AB Kindlustuse Grupp alla. Pärast seda on AB Grupp ASA Kindlustusele miljoneid kroone võlgu jääma hakanud.

Kindlustusinspektsiooni direktor Ellen Ridaste ütles, et tema teada on Pacific Overseas Group ainus portfellidest huvitatud investor. Inspektsioon saatis taotluse seltside litsentside tühistamiseks ja pankroti algatamiseks rahandusministeeriumi litsentsikomisjonile juba ära.

Eilne aktsionäride koosolek kinnitas seltside nõukogu liikmete advokaatide Raul Markuse ja Toomas Mälbergi nõukogudest tagasiastumise.

Olevimäe advokaadibüroo advokaat Raul Markus põhjendas tagasiastumist suuromaniku antud lubaduste rikkumisega. Usk alguses reaalsena tundunud lubadusse seltside reservide vastavusse viimise kohta on praeguseks kadunud. Markus tunnistas, et alguses suhtles ta peamiselt Kjell Anders Jonssoni kui seltside omanikuga, keda ajakirjanduses on seostatud pankrotistunud Ühiskindlustuse uue Rootsi päritolu omanikuga. Samuti esines Jonsson kevadel EVEA Panka osta sooviva Londoni firma esindajana. Markuse sõnul on ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse nõukogu peamine eesmärk praegu päästa klientide raha ja lepingud. Seejärel võivad aktsionärid mõelda, mis firmadest edasi saab.

Vt. ka ASA Kindlustus ja AB Elukindlustuse omanikud

Hetkel kuum