Sulev Oll • 18 oktoober 1999

Lukumüüjad veavad vägipulka

Lukufirma AssaBalt on kuri oma konkurendi Valnese peale, et see kasutab analooge, mis alandavad küll lukukomplekti hinda, kuid pole sellise turvataseme ja töökindlusega nagu originaaltoodang.

Lukusõna nähtavaim rinne on hinnad. Väliselt samasuguse komplekti eest, mis ASSA-l maksab 2000 krooni, küsib Valnes vaid 1300--1400. Loomulikult viib suur hinnavahe mõtted oma rahakotile ja ostja ei süvenegi lähemalt probleemi olemusse.

«Inimene, kes ostab turvaluku, ei tea tavaliselt, et lukukomplekt koosneb eraldi lukuraamist ja lukusüdamikest,» väidab firma AssaBalt müügijuht Maigi Peeduli. «On olnud juhtumeid, kus ostja on tellinud turvaukse koos turvalukkudega ning alles pärast sissemurdmist on selgunud, et tegu ei olnudki sajaprotsendilise turvalukukomplektiga.»

Samas sobiks odavam lukukomplekt ostjale, kes sajaprotsendilist turvalisust ei nõuagi, vaid soovib kasutuslukku. «Kasutuslukule pole mõtet osta turvavõtmepesa, kuna sellisel juhul ei vasta lukukorpus turvanõuetele ja võtmepesa eest on makstud asjatult suur rahasumma,» väidab Valnese müügidirektor Jaanus Beilmann.

Probleem algab sellest, et kaasaegsete lukufirmade tooted on valmistatud nn moodulsüsteemis. Erinevatele lukuraamidele saab komplekteerida erinevaid südamikke, linke jne. Nii toodavad mitmed tehased, nagu Alfa, Multlock jt, lukusüdamikke, mis sobivad ASSA lukuraamile.

Selline süsteem annab kasutajale võimaluse valida vajalikul turvatasemel sellise stiili ja värvitooniga komplekti, nagu talle sobib.

Tehas pakendab ühte karpi vaid enamlevinud lukukomplekte. Soodsama pakkumise nimel võivad lukumüüjad aga vahetada mõne originaalosa odavama, kuid vähemturvalise vastu.

«Analoogtoodang on madalama hinnaklassiga ning nende kasutamine kogu komplekti hinna alandamiseks on teadlik ostja eksitamine,» väidab Peeduli. Oma suhtumist väljendas AssaBalt ka Eesti Ekspressis avaldatud reklaamis, mida konkurent Valnes tundis enda vastu sihituna.

Valnese müügidirektori Jaanus Beilmanni sõnul on probleem tõstetud üles valesti, kõneldes pidevalt turvalukkudest. «Omavahel võrreldamatute toodete võrdlemine on tarbijat teadlikult eksitav,» väidab Beilmann. Samas eitab ta ka analoogi kasutamist, väites, et Alfa võtmepesa on Skandinaavia ovaalse silindri standardile vastav KABA Gege GmbH valmistatud originaaltoode, mis oma turvatasemelt on mõeldud kasutamiseks kasutuslukkudel või Boda 451 S kaksikturvaluku ülemisel, seestpoolt väändenupuga avataval kasutuslukuosal.

Lukkude avamisega seitse aastat tegelenud OÜ Lukuvana juhataja Aivar Piirisilla sõnul on kõnealuste, ASSAga väliselt sarnaste Alfa südamike nõrgimaks kohaks muukimiskindlus. Tema testitud juhuslikult valitud südamiku avamiseks kulus vaid viis minutit. Mitmetel Alfa südamikel puuduvad puurimiskaitsed ning nad pole ka originaalsüdamikega võrreldava muukimiskindlusega.

Hetkel kuum