Kaido Einama • 19 oktoober 1999

Elektronpost nuhkimiskindlaks

Uus McAfee arvutiturvatoode pole mõeldud paranoidsetele. Tarkvara, mis muudab elektronposti pealtkuulamiskindlaks ja andmed võõrastele nähtamatuks, on loodud väikefirmale.

Ülitugeva turvalisuse tagavat toodet ei müüdud varem väljaspool USAd ekspordipiirangu tõttu, nüüd on piirang kaotatud ja osta ei saa seda vaid nn terrorismimaades, mille hulka Eesti ei kuulu. Seega võib siingi oma elektronside kaitsta kuni 4096-bitise võtmega. McAfee hoiatab, et tavalise 40-bitise salastusvõtmega kaitstud levinumad internetilehitsejad ei suuda piisavalt turvaliselt andmesidet salastada ja võimsamate arvutitega saab teadete sisu lahti murda. Salastatud andmed on kodeeritud loetamatuks sümbolijadaks võtmega, mille pikkus määrab salastatuse tugevuse. Normaalseks loetakse 128-bitist võtit, mis on piisav andmete kaitsmiseks kriitilises kommertskasutuses.

PGP Personal Privacy positiivne omadus on see, et personaalseks arvutiturvalisuse tagamiseks on kõik vahendid koondatud ühte tootesse: turvatarkvara kaitseb elektronkirjade «pealtkuulamise» eest, salastab faile, katalooge ja terveid kõvakettaid. McAfee turvatoode sisaldab ka kõvakettal andmete kaitsmist. Nn elektrooniline paberihunt hävitab kustutatud andmetest kõvakettale jäänud jäljed.

- Kasutada tasuks sedalaadi toodet igaühel, kes oma failide või elektronkirjade konfidentsiaalsuse pärast muret tunneb. PGP oli peamiselt (pool)kinniste rühmituste mänguasi, ettevõtteis kasutamiseks ta eriti hästi ei sobinud. Network Associates, mis pakub McAfee kaubamärgi all turvalisuslahendusi, on pööranud tõsist tähelepanu sellele PGP vea kõrvaldamisele ning lisanud mitmeid just ettevõtteile huvi pakkuvaid omadusi. Tänase seisuga tasuks ehk siiski kaaluda PGP varasemate versioonide kasutuselevõttu. Privaatseks mitteäriliseks kasutuseks on nad tarvitajale litsentseeritud tasuta.

Hetkel kuum