2 november 1999

Erakapital taastas Raeapteegi

Põhja-Euroopa vanima tegutseva Raeapteegi restaureeris pikaaegne rentnik oma kulu ja kirjadega. Kõige moodsam ruum on restorani väike tehnikat täis tuubitud köök.

Rohkem kui pooleks sajandiks Tallinnalt apteegi rentinud Apotheka Magistratus ei saanud ega küsinud riigilt ja linnalt restaureerimiseks abi, kuigi restaureerimistööd olid niivõrd põhjalikud, et hoone peaprojekteerija Kalli Hollandi arvates oleks see vajalik olnud. Tema sõnul avanesid viimati 60ndatel restaureeritud hoones väärtuslikud ajaloolised leiud, mis ületasid ootusi.

Heausklikku rentnikku ootas ka aastane viivitus, sest ehitusseadus ei lubanud eri omandivormidega krundile ehitada -- linnale kuuluva apteegihoone taga asub samal krundil erastatud korteritega maja.

Ühe renditingimusena pidi hoonesse asuma apteek, kuid apteegi majanduslike raskuste tõttu tegeleb apteegimööbli taastamisega Apotheka Magistratus. Raeapteegi juures saab asuma apteegi säilinud varadest ka väike muuseumiväljapanek.

Raeapteegi juurde kuuluva apteegi kõrval rendivad Raekoja platsi ääres asuvas hoones ruume antiigikauplused ja restoran, mis kavatseb korraldada suurejoonelised aastavahetuspidustused.

Raeapteek elas läbi põhjaliku taastamistöö -- niipalju kui võimalik, puhastati välja vanimad säilinud kihid.

Apotheka Magistratuse juhatuse esimees Indrek Ilomets eelistanuks lõpuni mineku asemel mõõdukust. Projekti kasvanud mahtu hinnates tekkis tal küsimus, kas 500aastase maja juures peab ajas sama palju tagasi minema -- ehk piisanuks ka 300 aastast.

Kalli Hollandile tegi muret kiire ehitustempo, mis läks lahti restaureerimisprojekti veninud valmimise järel.

«Raeapteek on meie uhkemaid ja paremaid objekte, millesarnast ei pruugi lähiaastatel tulla,» kinnitab Hard-Restauraatori juhatuse esimees Hardi Tooming. Tema sõnul unustab ehitaja mõne aastaga objektil nähtud vaeva.

Pindade avamise käigus valminud restaureerimisprojekti oodates saime poolteist kuud teha vaid eeltöid. Venimise tõttu läks ehitus enne tähtaja lõppu väga kiireks.

Kasutasime vaid naturaalseid materjale, seinte katmisel lubivärviga ei ole aluspinda pahtliga tasandatud. Välja puhastatud vanemad krohvikihid on jäetud katmata ja eksponeeritakse algsel kujul. Kaasaja mugavuste loomiseks tuli hoone varustada ventilatsiooni ja kanalisatsiooniga ning ehitada hoovi poole varuväljapääs. Hoone on elekterküttel. Ehitati kitsastes tingimustes, juurdepääsu puudumisel tuli ehituspraht käsitsi 100 m kaugusele kanda.

1996. aastal võitsime Raeapteegi rendikonkursi 60 aastaks tingimusega investeerida 11 mln krooni ja säilitada hoones apteegiruumid. Arvestasime, et eri aegadel valminud osadest koosnevas 500aastases majas üllatusi jagub. Firma osanikel Restoril ja Irest Ehitusel oli piisavalt kogemusi, et see töö ette võtta.

1997. aastal vahetasime katuse, kuid ehitusloa saamine venis lahendamata maaomandi küsimuse tõttu üle aasta. Sellega me hävisime, sest pooleliolev objekt viis raha välja. Projekti tasuvusaeg nihkus üle 10 aastale.

Praegu ei tahaks järgmist asja tegema hakata enne, kui maa-asjad selged on.

Raeapteeki on esimest korda mainitud 1422. aastal ja see on Põhja-Euroopa vanim samas hoones tegutsev apteek. Viimati restaureeriti Raeapteeki 1966. aastal tolleaegsete võtetega. Koos Poola restauraatorite lahkumisega 90ndate algul kadus lootus restaureerimisele ja hoone seisis 7--8 aastat tühjana. Tänapäeva apteek ei vaja enam nii palju ruumi kui keskaegne ja ülejäänud ruumid antakse rendile restoranile ja antiigikauplustele.

Restaureerimise käigus avasime vana sissekäigu Saiakäigu poolt, kust pääseb läbi eesruumi treppi mööda restorani. Esimesel korrusel avastasime ja eksponeerisime väärtuslikud talamaalingud.

Autor: Imbi E. Kaljuste

Hetkel kuum