Kristina Traks • 10 november 1999

Lacto plaan on utoopiline

Lacto lubab järgmisel aastal osta 85 protsenti Eestis toodetavast piimast aasta keskmise hinnaga 3,30 krooni kilost. Talvel ostaks Lacto päevas 700 ja suvel 900 tonni piima. Seega peaks Lacto iga päev piimarahana välja maksma keskmiselt 2,6 miljonit krooni ehk 950 miljonit krooni aastas.

Lacto tänavuse aasta käive on umbes 400 miljonit krooni.

Lacto juhatuse esimees ja ettevõtte põhiomanik Yaqub Haidary ütles, et firma on valmis kõnealuste piimakoguste ostmiseks. «Poole sellest töötleme ise, mis ülejäänuga teeme, on ärisaladus,» lausus Haidary.

Haidary sõnul pole miljard krooni aastas piimaraha maksta võimatu, sest seda summat ei pea välja maksma korraga. «Tehase suutsime ehitada, suudame ka piima eest maksta,» lisas ta.

«Olen segaduses, kuuldes nende plaanist,» ütles eile Hansapanga krediididirektor Aivar Rehe. «Numbrid ei klapi, kuidagi kahtlaselt suured.» Hansapank laenas septembris avatud Lacto uue piimatööstuse ehituseks ligi 200 miljonit krooni.

Rehe sõnul suhtub Hansapank esialgu Lacto plaani reserveeritult. «Nad on teinud suuri investeeringuid, nüüd on oluline müüa,» rääkis Rehe. «Eksporditurul müües on aga oluline, mis hinnaga nad piima kokku ostavad. Nii kõrge kokkuostuhinna juures on ilmselt keeruline kasumit teenida.»

Praegu töötleb Lacto päevas umbes 300 tonni piima. Enamiku sellest müüb tehas piimapulbrina Euroopasse, küsides 20 000 krooni tonni eest. Võttes toorpiima hinnaks Lacto lubatud 3,30 krooni kilolt, peaks Lacto nullkasumisse jõudmiseks teenima piimapulbri tonni eest vähemalt 28 000 krooni. Arvestades, et ettevõte toodab 30 tonni piimapulbrit päevas, oleks firma kahjum praeguste maailmaturu hindade juures 200 000 krooni päevas.

ASi Rävala Piim juhataja Rein Viilu kahtleb Lacto plaanides. «Lõssipulbrit pole kasumlik nii kallist toorainest teha,» ütles ta. «Kui neil tõesti nii palju raha on, siis võivad ju selle koguse kokku osta, kuid suvel upuvad nad piima sisse.»

Viilu kinnitas, et ta ei karda firma varustatava Tallinna Piimatööstuse «kuivale» jäämist. «Meil on vaja 100 tonni piima päevas ja selle me ka kokku korjame,» lausus ta. «Oleme võimelised maksma hinda enam kui kolm krooni kilolt.»

ASi Tapila Laeva Meierei nõukogu liige Mati Mölder ütles, et Lacto lubadust kogu piim kokku osta on raske uskuda. «Selle põhjuseks võis olla hirm, et tekib mingi piima vahendav firma, kes nende uuelt võimsalt tööstuselt piima eest ära ostab,» sõnas Mölder.

Lactole piima müüva ASi Phoenix juhatuse esimees Rein Kaidla suhtus samuti Lacto plaani umbusklikult. «Ei usu, et nad kogu piima suudavad kokku osta,» ütles ta. «Ei usu ka, et nad kaks korda kuus raha saaksid maksta, kauplused on ju neilegi võlgu.» Kaidla sõnul peaks konkurents piimandusturul igal juhul säilima, muidu hakkab turgu omav ettevõte hinnaga mängima ja tootja võib taas kaotaja rolli sattuda.

Vt. ka joonist:Lacto ootab erakordset käibe kasvu

Hetkel kuum