Kristina Traks • 23. november 1999 kell 22:00

Piimatööstuste eksport ELi suureneb kaks korda

«See on positiivne uudis just praegu, kui mujal turgudel on piimatoodete hinnad väga madalal, samuti on Euroopa Liidu turg stabiilne ja kindel,» rääkis TÜ E-Piim peadirektor Jaanus Murakas eile.

«Seni on müüki takistanud just kvoodi vähesus, sest võimsust oleks meil küll,» selgitas ta.

E-Piima Järva-Jaani meierei on Euroopa Liidu turule võid ja lõssipulbrit müünud alates selle aasta juulist. «Aasta lõpuni oli meil võimalus müüa 600 tonni võid, sellest on nüüd veel paar autokoormatäit müümata,» ütles Murakas.

E-Piima käibest annab müük ELi selle aasta teisel poolaastal kolmandiku.

ASi Lacto turundusdirektor Arnold Kannike ütles, et kvoodi juurde saamine on hea eelkõige sellepärast, et kvoodialuse toodangu hind on tavaliselt kõrgem kui piimatoodete maailmaturuhinnad. «Seni oleme müünud lõssipulbrit Prantsusmaale kvoodiväliselt loomasöödana ja sellepärast ka madalama hinnaga,» ütles Kannike. Ta lisas, et Lacto loodab müügikvooti ELi saada alates järgmisest aastast. Praegu ekspordib Lacto 70% toodangust, sellest pool idamaadesse, pool Euroopasse.

ASi Põlva Piim peadirektor Kalev Kreegipuu on varem öelnud, et Põlva Piim suudaks ELi mitu korda rohkem lõssipulbrit müüa ja hädasti oleks vaja suuremaid ekspordikvoote.

Eestis on seni luba toodangut Euroopa Liitu müüa ASil Põlva Piim ja TÜ E-Piim Järva-Jaani meiereil.

Juustu pole seni ükski tööstus Euroopa Liitu eksportinud, sest ühelgi juustutööstusel pole praegu veel ELi ekspordiluba.

E-Piim plaanib järgmiseks aastaks eurokorda seada Põltsamaa meierei, kus hakkab ELi tarbeks juustu tootma.

ELi ekspordiloa saamist ootab ka Lacto, kelle uue tehase on Eesti veterinaaramet tunnistanud Euroopa nõuetele vastavaks.

Euroopa komisjoni poolt Eestile ette pandud uued kvoodid peavad enne kehtima hakkamist läbi arutama ja heaks kiitma ELi liikmesriigid. Kvoodid suurenevad 80 protsendi võrra ja hakkavad kehtima alates järgmise aasta juunist.

Vt. ka joonist:Piimatoodete eksport uuel aastal kasvab

Hetkel kuum