Kristi Malmberg • 24. november 1999 kell 22:00

Ametiühingud pööravad maksureformi enda kasuks

Parandusettepanekute kohaselt muutuvad tulumaksuvabaks näiteks liikmemaksud ettevõtlusorganisatsioonidele, sest seda käsitletakse ettevõtlusega seotud kuluna. Samuti on inimestel võimalus arvata oma maksustatavast tulust kuni 5% ulatuses maha ametiühingumaksud.

Ametiühingute Keskliidu juht, Mõõdukate fraktsiooni liige Raivo Paavo tegi ametiühingute initsiatiivil tulumaksuseaduse teiseks lugemiseks hulga ettepanekuid. Tulumaksuseaduse teisel lugemisel eile riigikogus neid küll veel ei toetatud.

Kuna valitsusliit soovib Mõõdukatele vastu tulla, kindlustamaks nende toetust tulumaksuseaduse vastuvõtmisel, kirjutatakse need muudatusettepanekud kohendatud sõnastuses suure tõenäosusega eelnõu lõppvarianti sisse.

«Nende parandusettepanekute sõnastus tuleb muuta täpsemaks ja välistada võimalus raha kantimisteks ja eelarveaugu tekkimiseks,» selgitas tulumaksuseaduse üks väljatöötajaid Jürgen Ligi.

Raivo Paavo selgitusel aitaks see kaasa ametiühingutega ühinemise protsendi suurenemisele ja kodanikuühiskonna tugevnemisele Eestis. Tema sõnul pole muudatusettepanekute kehtestamisel erilist mõju riigieelarvele, samuti saab vältida võimalikku raha kantimist selle sildi all.

Paavo kinnitusel on Mõõdukad kõigi tema esitatud parandusettepanekute vajalikkusest aru saanud ja rahandusminister Siim Kallas on andnud põhimõttelise heakskiidu.

«Esitan neist enamiku eelnõu järgmiseks lugemiseks uuesti ning siis peaksid nad ka läbi minema,» ütles Raivo Paavo eile.

Hetkel kuum