ÄP fototoimetus • 2. detsember 1999 kell 22:00

Telia-Telenor heidavad silma Iiri firmale

Telia-Telenori esindaja pakkus Esat Telecomi asutajale, suurimale aktsionärile, juhatuse esimehele ja tegevdirektorile Denis O'Brienile Esati aktsiate eest 23,4 mld Eesti krooni, mis on üle 10% kõrgem kui selle nädala börsihind, kuid too ei soovinud seda pakkumist isegi kaaluda. Pärast seda otsustas Telia-Telenor pöörduda pakkumisega ülejäänud aktsionäride poole. Loobumise põhjuseks ütles Denis O'Brien, et pakkumine alahindab tunduvalt Esati tegevusväljavaateid, mistõttu ta kavatseb sellele jõuliselt vastu seista.

Denis O'Brienile kuulub 15% Esat-grupi aktsiatest. 13,16% aktsiatega on suuruselt järgmine omanik USA fondihaldur Fidelity. Telenoril ja Esat grupil on muuseas ühine tütarfirma, GSM-operaator Digifone, millest 49,5% kuulub Telenorile ja 50,5% Esatile ja mille käes on 40% Iiri mobiiltelefoniturust.

Esat Telecomi ostmise pakkumine lähtub Telia-Telenori strateegiast, mille kohaselt firma tahab viie aasta pärast teenida enam kui poole oma tuludest väljastpoolt Põhjalat. «Iirimaal kasvab telekommunikatsioonisektor kiiremini kui Euroopas üldiselt, sest seal on suhteliselt noor elanikkond, kes on uuest tehnoloogiast huvitatud. Esat Telecomi grupi omandamisega saaksime korraga mobiil-, interneti- ja tavatelefonioperaatori,» ütles Telia-Telenori asepresident Terje Thon. Euroopa Liidu nõude kohaselt peab Telia-Telenor sel juhul loobuma oma 14% osalusest teises Iiri teleoperaatorfirmas Eircom.

Telia-Telenor on riiklik firma, mille enamusaktsiapaki on Rootsi ja Norra valitsus otsustanud enda käes hoida 16 aastat. Esialgsete plaanide järgi läheb tuleval aastal müüki umbes 20% aktsiaid.

Autor: ÄP

Hetkel kuum