Tõnis Oja • 16. detsember 1999 kell 22:00

Inflatsioonitont käib Euroopas

Euro kurss tugevnes eile dollari suhtes üle protsendi pärast seda, kui Saksamaa äriusaldusindeks kerkis viimase poolteise aasta kõrgeimale tasemele. Ühisraha kurss, mis kerkis 1,0164 dollarini, on nn pariteetsuskursist (euro-dollari kurss on 1:1) 1,5 protsenti kõrgemal. Indeksi oodatust suurem kerkimine oli investoritele kindel tõend, et eurotsooni suurima majanduse kasv on hakanud kiirenema. Tekkis ka usk, et Euroopa keskpank tõstab keskseid intresse juba järgmise aasta esimesel poolel.

Samas teeb analüütikuid ettevaatlikuks eurotsooni kolme suurema riigi poliitika. Itaalia peaminister Massimo D'Alema ähvardas tagasi astuda, kui kaotab usaldushääletuse järgmisel nädalal. Prantsusmaa keskpanga kohta tuli uudis (mis küll hiljem kummutati), et kasutab vastumeetmeid takistamaks Credit Commercial de France'i ülevõtmist ING Groep NV poolt. Mäletatavasti kuu algul kritiseeriti tugevasti Saksamaa valitsust ülevõtmise takistamispüüdluste eest. Just Saksamaa valitsuse käitumine oli peamisi põhjusi, miks euro kaotas usalduse ning nõrgenes 2. detsembril alla ühe dollari.

Eduka majanduspoliitika elluviimiseks ei piisa vaid keskpanga usaldusväärsusest. Usaldusväärsed peavad olema ka poliitikud.

Hetkel kuum