16. detsember 1999 kell 22:00

Nokia ostab ning tühistab oma aktsiaid

Sel nädalal peetud Nokia erakorraline aktsionäride koosolek võttis vastu Nokia tegevdirektori Jorma Ollila ettepaneku, mille kohaselt Nokia saab kuni 2000 aasta 13. detsembrini osta 56 miljonit oma aktsiat.

Teiseks sai Nokia juhtkond loa tühistada 64 miljonit aktsiat, mis 1990. aastatel kuulusid pangale Kansallispankki (KOP), kelle käest need läksid Nokia tütarfirmale Nokiterra, mis augustis emafirmaga ühines. Enne Nokiterra aktsiate tühistamist oli Nokial 1,22 miljardit aktsiat.

Kui vaadata ajalukku, siis müüs KOP 1992. aastal 8,5 protsenti Nokia aktsiatest poole miljardi marga eest, millega teenis paarsada miljonit marka oma tollase kriisiseisundi parandamiseks. Praeguseks on nende aktsiate väärtus kahesajakordistunud ehk tõusnud sajale miljardile margale. See on kolm korda rohkem kui KOPi ja Yhdyspankki ühinemise tulemusena sündinud Merita panga praegune turuväärtus.

64 miljoni aktsia tühistamise tulemusena kahaneb Nokia aktsiakapital 15 427 364,16 euro võrra. Ühtlasi tähendas see, et soomlaste osalus Nokias väheneb 15,6 protsendile.

Nokia suurimaks üksikosanikuks on pärast aktsiate tühistamist ülekaalukalt USA suurfond Janus Capital Corp 6,5% aktsiatega, mille väärtus on 207 miljardit Eesti krooni. Suuruselt järgmine omanik on Soome kindlustusfirma Pohjola 0,9 protsendi aktsiatega.

Et Nokia aktsia on sel aastal tõusnud 260%, siis on muu hulgas tõhusalt kasvanud tegevdirektor Jorma Ollila optsiooniportfelli väärtus, mis praegu peaks olema 1,7 miljardit Eesti krooni. Ollila prognoosis aktsionäride koosolekul firma tuleva aasta käibe kasvuks 30--40%.

Strateegia kohaselt jätkabki Nokia firmaoste. Eilse Dagens Næringslivi teatel ostis Nokia koos USA American Online'i ja Motorolaga vähemusaktsiapaki USA firmas Palm, mis valmistab pisipersonaalarvuteid Palm Pilot. Seda peetakse vastukaaluks Ericssoni ja Microsofti eelmisel nädalal teatatud koostööprojektile, asjatundjate arvates võib see katkestada Nokia, Ericssoni, Motorola ja Psioni ühised jõupingutused Epoc-standardi loomisel.

Autor: KL

Hetkel kuum