20. detsember 1999 kell 22:00

Sõidumeerikust vabastavat erandit esineb harva

Jaak Ideon on uuest aastast kehtima hakkava mootorsõiduki juhi sõidu- ja puhkeaja korralduse eeskirja koostaja. Ta vastab ettevõtjate küsimustele autojuhi töö- ja puhkeaja korralduse kohta.

Alates 1. jaanuarist moodustatakse meie firma struktuuris kaks autojuht-laohoidja ametikohta. Kumbki töötaja asub tööle 12tunnise graafiku alusel kolm päeva tööl ja kolm vaba, siis jälle kolm tööl ja üks vaba jne.

Tegemist on vedelkütuse veoga. Samal ajal laohoidja kohustusi täites võtavad nad vastu sissetulevat kütust ja väljastavad seda. Kütuse vastuvõtt toimub kaks korda päevas ja võtab iga kord aega ca 1 tund.

Kuidas on õige korraldada nende kahe töötaja töö, et ei tekiks probleeme tööajaga? Ergo Elmend, AS Flexar

Töö- ja puhkeaja korralduses on piirangud seatud autojuhile juhtimisajas. Kaks korda nädalas võib juht olla roolis kuni 10 tundi, standardsõiduaeg on aga 9 tundi. Seega võib juhil olla nädalas maksimaalselt 56 sõidutundi. Kirjeldatud graafikus tekib aga ka 60tunniseid töönädalaid. Seega pole see pakutud graafik uue korra järgi autojuhile töötamiseks sobiv.

Kas põllumajandusettevõtte jahuveok, KAMAZ-auto baasil ehitatud ZSKF-15 kasutamisel jõusööda veol kaugemalt kui 50 km on nõutav sõidumeeriku paigaldamine? Millised erijuhud sõidumeerikute kohta kehtivad põllumajandusettevõtetele? Märt Riisenberg

Sõidumeerik on vajalik, sest veo kaugus ületab 50 kilomeetri raadiuse. Sõidumeerikut ei ole vaja juhul, kui sõidukit kasutatavad põllumajandus-, kalandus-, aiandus- või metsandusettevõtted oma veoste veol 50 km raadiuses kohast, kus sõiduk tavaliselt asub, kaasa arvatud linnad, mis jäävad sellesse piirkonda. Teised erijuhud, millal pole sõidumeerik vajalik siseriiklikul autoveol, on kirjas 7. detsembri Äripäeva transpordi rubriigis.

Kas tehnoloogilise protsessiga seotud veoautodel GAZ-53 (platvorm- ja tsisternautod) peab olema paigaldatud sõidumeerik? Karl Rei, EMV Soilmec

Kirjeldatud auto ei kuulu ühegi erandi alla, mistõttu on vajalik talle paigaldada sõidumeerik.

Kas pakiautol (täismass 3500 kg), millel on haagis täismassiga 1600 kg, peab olema sõidumeerik? CB Terminaali OÜ

Sõidumeerik peab olema kõigil autorongidel, mille täismass ületab 3500 kg.

Autor: Jaak Ideon

Hetkel kuum