12. jaanuar 2000 kell 15:25

Ettevõtted laenavad taas

Majanduse elavnemise ootuses on järsult elavnenud ettevõtluslaenude väljastamine suuremates pankades.

Pankade andmeil hoogustus ettevõtete laenamine järsult möödunud aasta viimases kvartalis. Seejuures kasvab ettevõtete laiendamiseks minevate investeerimislaenude osakaal.

'Ettevõtete laenude portfelli maht langes möödunud aasta esimesel poolel kolinal ja jõudis madalseisu umbes juulis. Viimastel kuudel oli laenamine jälle palju aktiivsem,' rääkis Hansapanga äripanganduse direktor Gerd Müller.

'Laenuportfell on kasvanud ja põhiosa tõusust andis just eraettevõtetele antud laenude mahu suurenemine,' kinnitas ka Ühispanga laenuarendusosakonna juhataja Jaanus Leemets.

Kui eelmise aasta alguses tahtsid firmad peamiselt lühiajalist käibevahendite rahastamiseks mõeldud laenu, siis viimasel ajal on märgata investeerimislaenude osakaalu kasvu. 'Lühiajalisi laene on küll jätkuvalt rohkem, aga üha enam esitatakse ka uusi projekte, mille rahastamist soovitakse,' kinnitas Gerd Müller.

Pankade esindajate sõnul näitab see majanduse elavnemist, sest ettevõtjad asuvad ellu viima Venemaa kriisi ajal edasi lükatud äriprojekte. Laenamise kasvu soodustab intresside languse kõrval positiivne meelestatus, mille on loonud poliitikute ja analüütikute optimistlikud ennustused oodatava majanduskasvu suhtes.

Hetkel kuum