Silva Männik • 16. veebruar 2000 kell 10:11

Bensiini hind võib tõusta kuni 50 senti

Arvestades bensiini hinda maailmaturul ning dollari kurssi võivad kohalikud tanklad oma keskmise kasumimarginaali säilitamiseks bensiini hinda tõsta kuni 50 sendi võrra, ütles Äripäeva analüütik Tõnis Oja. Eesti kütusemüügifirmad ei ole hetkel veel bensiini hindu tanklates tõstnud, kuid ei välista selle toimumist tänase päeva jooksul.

Eesti Statoili peadirektor Epp Kiviaed ütles, et bensiini hinna tõstmine on neil täna arutlusel, kuid täpset aega ja võimalikku prognoosi tulevase hinna kohta ei ole veel võimalik öelda. Neste Eesti ASist öeldi, et vastus bensiini hinna võimaliku tõusu kohta antakse pärastlõunal.

Epp Kiviaed kinnitas eile, et objektiivsed põhjused bensiini hinnatõusuks on olemas. Eriti mõjutab kütusfirmasid hinda tõstma toornafta kallinemine. Võrreldes eilsega oli täna hommikul brenti segu märtsilepingute hind kerkinud 3,4% võrra.

Toornafta hinna kerkimine peaaegu 3 korda viimase aasta jooksul on põhjustatud naftat eksportivate riikide (OPEC) poolt kokku lepitud toodangukvootide kärpimisest üle 4 mln barreli võrra ööpäevas, mille tõttu toornafta laovarud on drastiliselt kahanenud. Kokkuleppe kehtivusaeg lõpeb 31. märtsil.

Kütusefirmade arvestuslik marginaal on langenud viimaste aastate madalaimale tasemele. Arvestades bensiini maailmaturu hinda, transpordi hinda, käibemaksu, aktsiisi, dollari kurssi ning teiselt poolt jaemüügihinda on praegu kütusefirmade arvestuslik marginaal umbes 71 senti liitrilt. Nii madalal pole arvestuslik marginaal viimastel aastatel veel olnud ning bensiini hinnatõus on dollari kursi ja maailmaturu bensiinihinna trendi jätkudes üsna tõenäoline.

Hetkel kuum