Ülo Toomsalu • 17. veebruar 2000 kell 6:41

Edgar Savisaar: ametiühingujuhid on valitsuse hüpiknukud

Keskerakonna juhatuse esimees Edgar Savisaar kinnitab intervjuus Sõnumilehele, et ei soovi hakata ametiühinguliidriks, ehkki peab praegusi ametiühingute juhte valitsuse hüpiknukukst.

Eilsetes lehtedes ilmusid väited, et Kalev Kallo, Siiri Oviir ja Peeter Kreitzberg tahavad teid laupäeval toimuval Keskerakonna kongressil võimult kukutada. Kuidas te neid väiteid kommenteerite?

Kongress selleks ongi, et erakonna juhtimisorganid, sealhulgas ka esimees ja juhatus valida. Ma ei ole vist ühelgi kongressil nii pääsenud, et mul poleks olnud ühtegi vastaskandidaati.

Siiski käivad jutud, et kolmik Kallo-Oviir-Kreitzberg üritab luua tugevat ühist vastasrinnet teie kukutamiseks?

Ei saa kuidagi rääkida kukutamisest. Kongressil võib esimehe kandidaadiks seada erakonna iga liikme. Edasi otsustavad juba delegaadid. Kukutamine tähendaks salajast telgitagust protsessi, intriigi. Antud juhul on aga tegu korralise kongressiga ja korraliste valimistega. Mina ei tea, et Keskerakonnas oleks mingit intriigi Savisaare kukutamiseks.

Liigub ringi anonüümkiri, kus teile pannakse süüks suutmatust teiste erakondadega läbi rääkida. Ilmselt peetakse silmas võimuvõitlust viimastel Tallinna volikogu esimehe valimistel.

Ma ei ole näinud ühtegi sellist anonüümkirja ja ma ei välista, et see on olemas ainult Eesti Päevalehe toimetuses. Me püüdsime siitsealt küsida, kuid keegi polnud midagi sellist näinud.

Kas te peate ennast takistavaks elemendiks suhtlemisel teiste erakondadega?

Ei, ma ei pea seda üldse tõsiseks probleemiks. Kui on vaja läbi rääkida, siis on Eesti poliitikas võimelised kõik kõigiga läbi rääkima ning kõik neelatakse alla. Antud juhul oli situatsioon selline, et oli võimalik teha koalitsioon ilma meieta ja seda ka tehti.On välja tuldud ideega, et Savisaar kipub Eesti ametiühingute liidriks. Kas te siis kipute?

Ma pean väga tähtsaks, et Eestis tekiksid tugevad ametiühingud. Minu arvates praegu ei suuda töövõtjad olla võrdväärseteks partneriteks tööandjatele ning ametiühingujuhid on sageli hüpiknukuks valitsuse käes. Aasta tagasi sõlmis Keskerakond kokkuleppe maaametiühingute juhtidega ja mõlemad pooled tegid selle täitmise nimel rohkesti tööd. Oleme valmis koostööks ka ametiühingute keskliiduga.

Kas te siis kinnitate enda pürgimist ametiühinguliidriks?

Mõned ametiühingutegelased on mulle tõepoolest teinud ettepaneku kandideerida ametiühingute kongressil. Ma ei ole ses suhtes midagi otsustanud. Tõenäoliselt on otsus pigem eitav. Mis aga ei tähenda, et ma peaksin ametiühingute rolli vähe tähtsaks.

Hetkel kuum