Ülo Toomsalu • 8. märts 2000 kell 5:56

Bergmanni ähvardab panga vara riisumise süüdistus

ERA Panga võlausaldajate nõuete kaitsmise koosolekule ei saa täna minna panga põhiomanik Andres Bergmann, juhatuse eksesimees Jaak Kiiker ja finantsjuht Peep Akkel, sest politsei viis nad eile arestimajja, kahtlustatuna panga vara omastamises, kirjutab Postimees.

Keskkriminaalpolitsei ametnikud helistasid eile hommikul kell 7.30 Tartu kesklinna lähedal asuva Bergmanni Jaama tänavu eramu uksekella. Umbes samal ajal võeti oma Tartu kodudes kinni ka Kiiker ja Akkel. Politseiuurija plaanib kolmele endisele ERA-pankurile süüdistuse esitada täna ja siis küsida kohtunikult nõusolekut nende vahi alla jätmiseks.

Enne ei soovi politseinikud põhjendada, millistel motiividel nad ekspangajuhte arreteerida tahavad, ega vastata küsimustele, mil moel võiksid endised pankurid eeluurimist segada. Süüdistuse sisu täpsustamiseks pidasid politseinikud eile pikki konsultatsioone Tartu prokuröridega.

Keskkriminaalpolitsei algatas ametiseisundi kuritarvitamise paragrahviga kriminaalasja endiste ERA Panga juhtide suhtes reedel. Eile Tallinnas, Valgas ja Tartus korraldatud välkläbiotsimistel võeti ära kilode viisi ERA Pangaga seotud dokumente, sealhulgas panga raamatupidamine.

Postimehe andmetel esitab uurija kolmele kinnipeetud ekspankurile täna süüdistused hoopis rangema, riisumisparagrahvi järgi, sest keskkriminaalpolitseil on põhjust seostada neid ERA Panga vara riisumisega kas otse või raiskamise kaudu.

Kahjunõue 214 miljonit

Pankrotihaldurite kahjunõue seoses panga endise juhtkonna tegevusega ulatub 214 miljoni kroonini, võlausaldajad aga kogunevad oma nõudeid ERA Panga pankrotipesa vastu kaitsma täna kell 13 Emajõe kaldale Atlantise konverentsisaali.

Haldurite ligi pool aastat ettevalmistatud ja 36 lehekülje pikkune kriminaalasja algatamise avaldus puudutab ERA Panga nõukogu liikmeid Andres Bergmanni, Martin Kuusikut ja Helve Ulmast, juhatuse liikmeid Jaak Kiikerit, Peep Akkelit ja Mart Kallastet ning Tallinna regiooni juhatajat Raivo Linki.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude osakonna ülemkomissar Indrek Tibar ei soovinud võimalike süüdistatavate ringi esialgu täpsustada. Ta kinnitas siiski, et ilmselt ei saa süüdistusi kõik panga juhatuse ja nõukogu liikmed, vaid need esitatakse vastavalt sellele, mida keegi on teinud.

Suurem osa kriminaalasja algatamise avalduses esitatud väidetavatest seaduserikkumistest on seotud ERA Panga nõukogu esimehe Andres Bergmanni ja juhatuse esimehe Jaak Kiikeriga. Avaldus käsitleb lõviosas kõikvõimalikke tagastamata laenusid, mida Bergmann on andnud endaga seotud firmadele.

Hetkel kuum