Ülo Toomsalu • 10. mai 2000 kell 6:17

Lehmatoetust välja petnud ametnik kohtu ette

Kaitsepolitsei süüdistab põllumajandusametnik Matti Piirsalu (53) riigile poole miljoni krooni suuruse kahju tekitamises, sest tema ettepanekul maksis riik maksuvõlglasest põllumajandusühistule piimalehma otsetoetust, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kaitsepolitsei leidis, et ekspõllumajandusministri Andres Variku otsus maksta Jõgevamaa põllumajandusühistule Kevade kaks aastat tagasi piimalehmatoetust ei olnud õige. Ministrile esitas fiktiivsed dokumendid toetuse maksmiseks ministeeriumi büroojuhataja Matti Piirsalu.

'Piirsalu kuritarvitas ametiseisundist tulenevaid õigusi ja tänu sellele lisati üks põllumajandusettevõte toetusesaajate hulka,' ütles prokurör Kristel Siita.

PÜ Kevade taotluse lükkas ministeeriumi komisjon algul tagasi, sest ühistul olid maksuvõlad. Hiljem esitas Kevade maksuameti lisaõiendi intressivõlgade ajatamise kohta. See dokument on aga segastel asjaoludel kadunud.

'Esialgu see dokument oli,' kinnitas tollal otsetoetuste komisjoni juhtinud Ants Laansalu. 'Kas tegu oli fiktiivse dokumendiga, mille keegi asjasthuvitatu kaustast ära võttis, ei tea.'

Kadunud on aga kogu kaust hiljem lisandunud toetusesaajate nimedega. Kahe teise, OÜ Purila Mõisa ja Saduküla Farmeri dokumentidest on koopiad, kuid kõige olulisemast õiendist Kevade kohta pole midagi säilinud.

'Kui ministeeriumis toetuste maksmise asjaolusid uurisime, tekkis kahtlus, et tegu on asjaga, mis vajab järelkontrolli,' ütles juhtumi aasta algul kaitsepolitseisse uurida andnud põllumajandusminister Ivari Padar.

Jõgevamaalt pärit ministeeriumi ekskantsler Ilmar Tupits välistas, et otsetoetuste puhul midagi valesti tehti. 'Julgen väita, et riigieelarveliste vahendite kasutamine oli sihipärane ja muu mulin, mis seal nüüd kõrval on, mind ei huvita,' ütles eelarveraha kasutamise eest vastutanud Tupits.

Jõgeva maksuameti direktori Jüri Ütti sõnul pidi Kevade puhul kõik õige olema. 'Kõik dokumendid on välja antud,' ütles Ütt. Kaitsepolitsei uurimisest aga selgub, et õiendit, mis tõendab Kevade õigust toetust saada, Jõgevamaa maksuametist välja antud pole.

Hetkel kuum