Madli Zobel • 18. september 2000 kell 10:17

Reformierakond: tulude avalikustamine rikub eraelu puutumatust

Reformierakonna juhatus ei toeta üksikisiku tulumaksu avalikustamist ja peab seda riigi umbusaldusavalduseks oma kodanike suhtes, teatas reformierakonna pressiteenistus.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Jürgen Ligi hinnangul loob maksustatava tulu avalikustamine ühiskonnas pealekaebamise õhkkonna, kus kannatajaks jääb aus maksumaksja. 'See ettepanek meenutab 50-ndate aastate stalinlikku ühiskonda, kus kulakluse järele luuras. Võõras taskus sorimist on alati taunitud,' sõnas Ligi.

Reformierakonna juhatus rõhutab, et tuludeklaratsioonide õigsuse kontrollimine on Maksuameti ülesanne. Kui inimene deklareerib ausalt oma tulud, on tema kohustused riigi ees sellega täidetud.

'Riigi kohustuseks on panna oma ametid tööle, mitte õhutada kodanikke üksteise peale kaebama,' ütles Ligi.

Reformierakonna hinnangul rikub eraisikute tulumaksu avalikustamine põhiseadusega tagatud isiku õigust eraelu puutumatusele (PS§ 26).

'Riigiametnike ja Riigikogu liikmete ja teiste avaliku võimu esindajate tulud peavad olema avalikud. See on meie kindel nõue. Sama kindlalt nõuame aga, et inimeste eraelu oleks kaitstud,' ütles Ligi, kelle sõnul peaksid ettepaneku tegijad mõtlema sellele, et kui inimesel läheb halvasti, ei taha ta seda kogu maailmale kuulutada ja kui läheb hästi, kasvab tal oht sattuda kuriteo ohvriks.

Hetkel kuum