Kristi Malmberg • 3. oktoober 2000 kell 22:00

Kunstimuuseum tuleb maksumaksja rahaga

Rahandusministri poolt eile valitsuse nõupidamisele esitatud alternatiivsetest projekti finantseerimisskeemidest otsustas valitsus toetada ehituse rahastamist riigieelarvest, kuni pool ehituse eelarvest tuleb kanda kultuuriministeeriumi igaaastaste investeeringute arvel.

Valitsus tegi ühtlasi kultuuriministrile ülesandeks valmistada ette ja esitada valitsusele ehituse ajakavad ja projekti käivitamiseks vajalike otsuste eelnõud.

Kunstimuuseumi direktor Marika Valk on varem ajakirjanduses öelnud, et pooldab ise rohkem mõnda kombineeritud rahastamisskeemi.

Uue kunstimuuseumi ehituse maksumus praeguste arvutuste alusel on kuni 475 miljonit krooni ja kogu projekti maksumus võib esialgsete hinnangute kohaselt tõusta kuni 750 miljoni kroonini.

Järgmise aasta riigieelarve projektis pole ette nähtud raha Kunstimuuseumi uue maja ehituseks.

Rahandusministeerium pidas seni ehituse finantseerimist ainult riigieelarvest liialt koormavaks. Rahandusministeeriumi nõunik Madis Müller väitis veel eile keskpäeval, et oleks mõistlik, kui hoone ehitab erainvestor, kelle käest riik hakkab teenust ostma.

Mülleri sõnul on Hansa Liising teinud rahandusministeeriumile ettepaneku liisingteenuse osutamiseks Kunstimuuseumi ehitamisel. Praegu on see Mülleri kinnitusel vaid üks alternatiiv. Hansa Liisingu pakkumisega on kursis ka Kunstimuusemi juhtkond.

Hansa Liisingu juht Gerd Krieger nentis, et ei saa enne riigipoolseid otsuseid pakkumise tingimusi avalikustada. Krieger põhjendas pakkumise tegemist sellega, et riik on üks nende väga headest partneritest.

Kunstimuuseumi rahastamiseks oleks valmis nii mõnedki suurettevõtted. Hansapanga suhtekorraldusjuht Ando Noormets ütles, et pank pole veel arutanud Kunstimuuseumi uue maja ehitamise toetamist, sest seni on sellega seonduv olnud üsna segane.

?Kindlasti me aga kaalume seda, kui valitsus on otsuse langetanud, sest Hansapanga sponsorluses on kunsti toetamine olulisel kohal,? lausus Noormets eile enne valitsuse kabinetiistungi lõppu. ?Iseasi on aga, kas me rahastaksime ehitust täies mahus.?

Hetkel kuum