5. november 2000 kell 22:00

Haldusreform alaku kodanikuõpetusest

Äripäev on leht, millest tavaliselt olen alustanud süvenemist päeva uudistekanalitesse. Seda mitte tema meeldivalt roosaka paberi, vaid usaldusväärse ja asjatundliku teemade käsitluse pärast. Nüüd näitavad kogemused, et ka seni autoriteetne ajaleht on minu jaoks minemas teed ? terav elamus müüb.

Teravat elamust püütakse pakkuda kohe artikli pealkirjas või pildi allkirjas, mis sest, et need sisuga kuidagi ei haaku. Või asjast sootuks väära pildi annavad. Olengi sunnitud 01.11 ÄPs ilmunud artikliga ?Osa maavanemaid ja omavalitsusi pidurdab haldusreformi? seonduvat selgitama.

Artiklis esitatud minu tsitaadi ?Võimalik, et meil ongi siseministrile ainult üks ettepanek, kus viie valla asemele tuleb üks? põhjal on kirjatüki autor väitnud, et ainus maakond mis on nõus vabal tahtel üheks suureks omavalitsuseks liituma, on Hiiumaa.

Mõistan ajakirjaniku püüdlust olla ilmeksimatu esimese ja ainukese tõe kuulutaja, kuid elu pole sugugi nii lihtne ja rõõmsalt ühevärviline ning roosa kui ajaleht.

Pigem on haldusreform just see katsumus meile kõigile, kus pannakse proovile nii era- kui avaliku sektori koostöötahe, analüüsivõime, partneri ja konkurendi mõistmine, protsessi asjatundlik kajastamine. Kuidas saab olla juttu vabal tahtel ühinemisest situatsioonis, kus Hiiumaa viiest omavalitsusest on üks pidanud õigeks praegust haldusterritoriaalset jaotust, kaks on ühe omavalitsusega variandi poolt ning kahel omavalitsusel selge eelistus puudub, kuid teatud tingimustel kui selguvad ühinemisest tulenevad võimalused, ei välistata ühe omavalitsuse tekkimist saarel. See informatsioon oli ka artikli autoril teada. Siit koorub ehk sootuks uus mõte ? haldusreform ja sellega seonduva kajastamine alaku kodanikuõpetusest.

Jään edaspidigi huviga ootama uusi, huvitavaid, isegi kõmulisi mõttekonstruktsioone, peaasi et minu jaoks autoriteetne ajaleht selle tõttu oluliselt värvi ei muudaks.

Hetkel kuum