Peep Sooman • 12. november 2000 kell 22:00

Kutsuge president külla

Viimastel aastatel pole Eestis enam tavapäratu, kui mõne tehase tootmisliini avamisel jääb liinist tehtud pressifotole ka valitsusjuht või president. Edukad firmad, kes parasjagu suuremat sorti investeeringuga hakkama on saanud, on lihtsalt presidendi kantseleisse või peaministri büroosse kutse saatnud. Muud saladust pole. Siiski, väheke tutvusi ei voola ka mööda külge alla.

Peaminister Mart Laari nõunik Kaarel Tarand kinnitab, et peaminister tõepoolest käib hea meelega pidulikel firmaüritustel. ?Ranget reeglit, millisele minna, pole,? teatab Tarand. ?Ennekõike on peaministri huvi suunatud kõige uue või kodumaise leiutise vastu,? täpsustab nõunik. ?Mida kodumaisem, seda vingem,? lisab ta. Kõikjale peaminister muidugi ei jõua, palju sõltub sellest, kas aeg sobib. Tarand siiski möönab, et eks mingit rolli mängivad kutse vastuvõtmisel ka isiklikud suhted. Reedel näiteks käis peaminister Öseli uue mahlaliini avamisel, mille juht on endine siseminister ja tipp-pankur Olari Taal. Kokku on peaminister viimase aasta jooksul külastanud rohkem kui 20 ettevõtet, muuhulgas ka tänaseks pankrotistunud Adavere Lihatööstust.

President Lennart Meri pressinõunik Epp Alatalu kinnitab sarnaselt peaministri esindajaga, et üks olulisemaid faktoreid kutse vastuvõtmisel on ürituse ajakavasse surumine. ?Siis muidugi regionaalne aspekt, palju sõltub ka investeeringu suurusest,? teab Alatalu.

Eelmisel aastal käis president Tallinna Külmhoone uue, ligi 100 miljonit krooni maksnud jäätisetehase avamisel. Tallinna Külmhoone nõukogu esimees Margus Puust ütleb, et presidendi kantseleisse saadeti kutse. ?Ju siis president on suur jäätisesõber,? leiab Puust. Iseäranis teeb Puustil tuju heaks seik, et avamine oli korraldatud presidendi jaoks kiirele abiturentide lõpupäeval. ?Meie töötajad austavad presidenti nüüd mitu korda rohkem,? kiidab Puust.

Eesti juhtiv logistikafirma Schenker-BTL avas mullu uue, 35 miljonit krooni maksnud logistikakeskuse. Miks polnud kohal presidenti või peaministrit? ?Tegutseme nii spetsiifilisel erialal, et ei hakanud neid tülitama,? sõnab firma infojuht Siiri Põldar.

?Kõik sõltub ürituse sisust ja eesmärgist,? arutleb ta, millal tasub presidenti või valitsusjuhti külla kutsuda. ?Aga presidenti me teenindame, kaupu on tema kantseleisse liikunud,? lisab ta.

Hetkel kuum