Kaja Koovit • 16. november 2000 kell 22:00

Tallinn on pakkunud paremat teenistust

Kahe viimase nädalaga on Ühendriikide Nasdaq jäänud üle 6protsendilisse miinusesse, Venemaa RTS1-indeks kaotanud väärtusest 5%. Neli protsenti on langenud aktsiahinnad Helsingis ja üle 3 protsendi Stockholmis.

Tallinna börs on suutnud end langusest puutumatuna hoida ja aktsiahinnad on kerkinud keskmiselt kaks protsenti.

Kui Tallinna börsi indeksis oleks langeval Eesti Telekomi aktsial väiksem osakaal, näiks tulemus veelgi parem. ÄP indeks, kus Eesti Telekomil väiksem osa, on kahe nädalaga kerkinud börsiindeksist poole rohkem.

?Meie turul on positiivsed uudised, ettevõtete kolmanda kvartali tulemused on väga head ja me oleme seetõttu paremad kui teised turud,? lausus investeerimispanga Suprema juhatuse liige Sten Sumberg.

Sumbergi sõnul on Tallinna börs esinenud tugevalt kogu selle aasta. Kuna fundamentaal on nii hea ja aktsiahinnad madalad, siis meid otseselt mitte puudutavad uudised ei liiguta enam turgu allapoole, rääkis Sumberg.

?Ma ei ole kunagi uskunud, et peame olema välisturgudest kehvemad,? ütles Sumberg.

?Oleksime tänavu veel paremini esinenud, kui lisaks väikeste ettevõtete aktsiahindadele oleks ülespoole liikunud ka suurte ettevõtete omad,? ütles Trigon Investment Managementi juht Aadu Oja.

Väiksemate ettevõtete aktsiate paremat esinemist põhjendab asjaolu, et turul on liikunud väikesed rahad. Aktsiaid on ostnud põhiliselt kohalikud ja Skandinaavia investorid. Londoni suuremaid fondijuhte, kes Hansapanga ja Telekomi aktsiatesse investeerivad, ei ole veel turul näha, rääkis Oja.

Oja sõnul on hinnatõusus märkimisväärset rolli mänginud ka Skandinaviska Enskilda Bankeni (SEB) ostupakkumine Ühispanga väikeaktsionäridele, sest osa panga aktsiast vabanenud raha on suundunud teistesse aktsiatesse.

Spetsialistide hinnangul peaks edaspidi väiksemate ettevõtete aktsiate hinnatõus peatuma ning investeerida soovitatakse Eesti Telekomi ja Hansapanga aktsiasse, kogu Baltimaade turul lisandub soovitatavate nimistusse ka Leedu Telekomi aktsia.

?Hansapangal ja Eesti Telekomil on ruumi ülespoole liikuda veel küll ja küll,? lausus Sumberg. Tema hinnangul on atraktiivsemad veel ka Norma ja Saku õlletehas.

?Mina soovitan oma klientidel hoida kindlasti positsioone ka siinsel turul, kuid osta suuremate ettevõtete, nagu Hansapanga ja Telekomi, aktsiaid, sest väiksemate ettevõte hinnatõusupotentsiaal ei ole enam varasemaga võrreldav,? lausus Oja. ?Aktsiaid tasub alati osta, kuid tuleb valida, milliseid ja missuguse hinnaga.?

Ta märkis, kui pool aastat tagasi võis osta praktiliselt kõiki aktsiaid, siis nüüdseks on väiksemate ettevõtete aktsiad juba kallivõitu.

Hetkel kuum