Kristi Malmberg • 17. detsember 2000 kell 22:00

ARKi ja politsei vahele luuakse online-ühendus

Indrek Sirk politseiameti liiklusjärelevalve talitusest ütles, et online-ühendus annab politseile kiire pildi väljastatud lubadest ja ARKile ühtlasi ülevaate sellest, kas politseil on ühe või teise inimese juhiloaga pistmist olnud. See süsteem peaks tööle rakenduma järgmise aasta 1. mail.

1. jaanuaril käivitub aga süsteem, kus juhtimisõigusest ilma jäänud inimene saab pärast eksami sooritamist kohe ka loa uuesti ARKist kätte. Seni jäi luba selle ära võtnud prefekti kätte hoiule.

?Politsei jaoks võiks olla selline tulevikuvisioon, et politseiautos on väike arvuti, kuhu saab kohe mööduvate autode numbrid sisse toksida ja näha, kellele see auto kuulub, kas selle isiku juhtimisõigusega on kõik korras, kas autol on liikluskindlustus,? lausus Sirk.

?See peaks vähendama ka autode põhjuseta kinnipidamist,? täiendas ta.

Interneti kaudu sidepidamine ei lähe oluliselt midagi maksma, kuna vajalik süsteem oli ARKi ja kohalike büroode vahel juba olemas. ?Politsei lihtsalt saab nüüd sellele süsteemile ligipääsu,? selgitas Sirk.

Lisaks online-ühenduse loomisele sisaldab ARKi tegevuskava veel hulgaliselt olulisi punkte nii autojuhi kui ka juhiloa taotleja jaoks. Karmimad eksamitingimused rakendusid juba tänavu 1. septembril.

Järgmisel aastal jätkab ARK eksamite arvutiseerimise väljatöötamist ja eksamineerija valimist juhuslikkuse alusel, et vältida korruptsioonimaigulisi kokkuleppeid loa taotleja ja eksamineerija vahel.

Teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja Kuldar Väärsi kinnitusel kontrollib ministeerium ARKi tegevust korruptsiooni tõkestamiseks, kuid kokkuvõtlikku hinnangut ARKi poolt meetmete rakendamise kohta veel anda ei saa. ?Praegu võib öelda, et toimuvad aktiivsed ümberkorraldused selle nimel, et oleks välistatud igasugune võimalus millegi samalaadse kordumiseks,? märkis Väärsi.

Kuidas meetmete rakendamisega on toime tuldud, saab öelda alles järgmise aasta teisel poolel.

Kevadise altkäemaksuskandaali tulemusena on praeguseks süüdistused esitatud mitmele Pärnu autoregistrikeskuse büroo töötajale ja kahele endisele liikluspolitseinikule, kes vahendasid inimestele altkäemaksu eest autojuhilube.

Teede- ja sideministeeriumi haldusala teistes valdkondades pole Väärsi sõnul õnneks sellelaadseid juhtumeid ette tulnud, ning seetõttu on autoregistrikeskuse puhul tegemist tõesti erandiga, kus sellise mahuga meetmeid rakendatakse.

?Tegelik korruptsioonivastane võitlus on ennetava sisuga ning välditakse selliste ?kurjale teele? ahvatlevate seaduselünkade teket, kontrolli teostab kantsleri nõunik sisekontrolli küsimustes,? lisas Väärsi.

ARKi koostatud tegevuskava elluviimiseks ei ole lisaraha riigieelarvest ette nähtud.

Hetkel kuum