Kaido Einama • 20. detsember 2000 kell 22:00

Seltskonna saab kätte võrgust

Interneti suhtlustarkvara võimaldab kontaktis olla nii oma sõprade kui töökaaslastega ükskõik kus ja ükskõik kuidas, kas neile helistades, jututoas lobisedes või lühisõnumeid saates.

Kui kasutaja on arvuti tagant korraks lahkunud, saavad sellest teada ka teised, samuti antakse teada, kui oled juba pikemat aega ära või tööga hõivatud.

Tasuta internetist laaditavad suhtlusprogrammid pole ammu enam vaid teismeliste omavaheliseks asjaajamiseks. Firmades kasutatakse neid ka grupitöö tegemiseks. Äripäev uuris nelja neist.

http://home.netscape.com/aim/

Netscape?i suhtlustarkvara pakub tasuta kõneteenust kasutajate vahel, jututuba, lühiteadete saatmist, kasutajate jagamist gruppidesse jne. Netscape Instant Messengeri 4. versioonis on uuendusena võimalik jutuka aknas näha lisatud pilti, samuti on lisateenused maailma börsidel toimuva ja uudiste jälgimiseks.

http://messenger.msn.com/

Selle programmi kasutaja saab endale veebipõhise elektronpostkasti ja kasutajanime. Tavaliselt näeb e-post välja [email protected], kuid igaüks võib valida ka endale sobiva võimalike variantide seast. MSN Messengeri installeerimisel on Hotmaili postkastis toimuv samuti online näha: niipea kui sinna saabub kiri, annab ekraani paremas nurgas all valvel olev Messenger sellest teada. Samamoodi antakse märku ka nimekirjas olevate sõprade võrku logimistest või nendelt saabuvatest teadetest. Näha on ka seda, kas sõber kirjutab sulle hetkel vastust või tegeleb millegi muuga.

MSN Messengeriga saab saata sõpradele lühiteateid kas arvutisse või mobiilseadmele (GSM-telefon ja pihuarvuti nende seas), kutsuda nad kõik privaatjututuppa ja vahetada faile.

MSN Messengeril on ICQga võrreldes vähem funktsioone, kuid ta on ülilihtne. Programm töötab igat liiki internetiühendustega.

http://www.icq.com/download/

(ICQ = I Seek You) See on üks levinuim iseseisev suhtlustarkvara väga paljude lisavõimalustega nii sõprade otsimisel kui nendega kontakti astumisel. ICQ-l on üle 80 miljoni kasutaja, kelle seast saab otsida sõpra või suhtluskaaslast väga erinevate parameetrite järgi. Töövahendina kasutamisel on tema eelis lihtsus, võimalus integreerida teisi tarkvarasid, arhiveerimislisand kõikvõimalike tegevuste salvestamiseks. Jututuba saab muuta IRC stiilis jututoaks, kus on näha, kellel kohalviibijatest on jutuka aken aktiivne või teeb ta hetkel tööd mõne teise programmi aknas.

ICQ kasutaja kodulehel on ka veebipõhine jututuba, kus saab lehekülje külastajatega suhelda, samuti on võimalik koostada kodulehekülg, kus on näha kõigi sõprade olek ? kas online või offline.

ICQ probleemiks on jututoa ja failivahetuse mittetöötamine sisevõrgu aadressiga internetiühenduste tagant, näiteks ADSL Lightiga need teenused korralikult ei rakendu.

http://www.microsoft.com/downloads/

Tarkvara sobib virtuaalsete koosolekute pidamiseks. Samas võib Netmeetingut kasutada ka kõigi eelpoolnimetatud tarkvarade lisavõimalusena. Netmeetinguga saab grupis üheskoos juttu ajada jututoa aknas, samas on olemas ?tahvel?, kuhu kõik osalised saavad joonistada, kirjutada või pilte asetada. Jagada võib ka programme kasutajate arvutites, teha video- ja audiokonverentsi. NetMeeting on integreeritud Outlookiga, kus koosolekuks saab määrata Netmeetingu keskkonna.

Hetkel kuum