Kuidas hindate Föderaalreservi kolmapäevast otsust?

05. jaanuar 2001, 00:00

Eesmärk on majandust elavdada. Turud olid oodanud seda otsust juba veidi aega. Kindlasti oli see õige samm vältimaks järsku langust või paanikat, et siis rahapakkumise suurendamise kaudu avaldada vastusurvet majanduslangusele.

Küsimuses, kas intresside langetamine oli õigeaegne, liiga varajane või jäädi hoopis hiljaks, lähevad arvamused alati lahku. Mulle tundub, et presidendi valimiste venimine ning selguse puudumine pidurdas keskpanga otsuste vastuvõtmist. Kaldun arvama, et intresside langetamise otsus oleks tulnud teha varem. Tundmata aga detailselt olukorda ja teadmata arutelusid, siis ei saa ma seda ka kaljukindlalt väita.

Arvan, et otsus oli õige ja aitab USA majandust n-ö pehmelt maandada. Kui dollar stabiliseerub 15?16 krooni vahemikus, siis toimub areng maailmamajanduses normaalselt. Kui dollar peaks rohkem langema, on juba oodata kriisi. Praegu ei näe ma veel põhjust karta majanduskriisi. Teisalt ei tohiks USA olla erandiks. Iga majandus käib üles-alla. USA majandus on üheksa aastat üles läinud ja on normaalne, et see natukene alla tuleb.

Mis puudutab nõudlust välisturgudel, siis arvan, et sellel aastal ei tule järske muutusi. Euroopa turul toimub normaalne paariprotsendiline tõus. Eesti firmad ei tohiks oma kasvu näha ainult suurenenud nõudluse tõttu. Turul tuleb konkurent eest ära lükata. Meie müük kasvab 9%, aga see ei ole tingitud Euroopa majanduskasvust, vaid sellest, et suudame olla konkurentidest paremad.

Eesti majanduskasv ja ekspordikasv saab tugineda agressiivsele müügipoliitikale Euroopa turul.

Turud ootasid möödunud aasta detsembri viimasel istungil juba intressimäära kärpimist. Enamik analüütikuid on seisukohal, et Fed magas õige aja maha. Põhjus võis olla presidendivalimistes. USA majanduskasvu aeglustumine toimus kolmandas kvartalis, mis tähendab, et pöördepunkt jäi augustisse. Intressimäärade alandamine leidis aset neli kuud hiljem. Õige aeg oleks olnud ilmselt september või oktoobri algus.

Aktsiate hinnad tõusid kõrgemale firmade tootlikkusest ja sellisele tasemele nad jääda ei saanud. Sügisel tulnud kasumihoiatused annavad selget märki, et majandusliku kasvu hoog on möödas. Selge on see, et käesoleval aastal tuleb korrektsioon. Aga kas ta tuleb selline, nagu oli Jaapanis, kus kümme aastat oli majandus paigal, või on lühiajaline korrektsioon, millele järgneb tõus.

Eestit mõjutab USAs toimuv dollari ja euro kursi mõjutuste kaudu ning Euroopa ja Ühendriikide eksport-import vahekordade kaudu. Kui USAs nõudlus väheneb, siis aeglustub Euroopas majanduslik aktiivsus, aga mitte väga palju. Tulemuseks on Eestis majanduskasvu aeglustumine protsendi või poolteise võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing