Tartu vangla ümber infomüra

Väinu Rozental 17. jaanuar 2001, 00:00

?Tegu on üksteisest möödarääkimise ja infomüraga,? seletas Rask eile. ?Tartusse tuleb piirkondlik vangla viiesajale vangile.? Raski sõnul kohtub ta järgmise nädala neljapäeval Tartu linnapea Andrus Ansipiga, et asi selgeks rääkida.

Raski sõnul on karistuspoliitika elluviimine olnud selline, et laagri tüüpi kolooniad tuleb laiali jagada väiksemateks vanglateks. ?Viiesajakohaline vangla on tegelikult isegi liiga suur,? tunnistas Rask. ?Optimaalseks peetakse vanglat 300?500 kinnipeetavale.?

Samas nentis Rask, et keegi ei tea praegu täpselt öelda, kui palju vange kahe aasta pärast on. ?Ühiskondliku loogika kohaselt peaks vangide arv vähenema,? ütles Rask. ?Euroopalik karistuspoliitika näeb õigusrikkujatele ette mitmesuguseid alternatiivseid karistusi.?

Justiitsministeeriumi avalike suhete talituse peaspetsialisti Aivo Parbo andmeil istub praegu Eesti vanglates 562 Tartu-, Jõgeva-, Valga-, Võru-, Põlva- ja Viljandimaalt pärit süüdimõistetut. Lisaks eeluuritavad, keda kinnipeetavate üldarvust on veerand kuni kolmandik. ?Praegune olukord näitab, et siit regioonist on vange rohkem kui viissada,? viitas Parbo Tartu vangla võimalikule ületäituvusele üleeile.

Eelmise nädala teisipäeval ütles Parbo Tartu Postimehe vahendusel, et 500kohaliseks kavandatud vanglasse peab esialgu mahtuma kuni tuhat kinnipeetavat.

Päev hiljem saatis Andrus Ansip Märt Raskile kirja, milles juhtis tähelepanu sellele, et kui justiitsministeerium toob Tartusse 1000 kinnipeetavat, oleks see detailplaneeringuga vastuolus. ?Detailplaneering on seadus,? rõhutas Ansip. ?Tuhandekohalise vangla puhul tuleks alustada uut detailplaneeringut.? Ansipi sõnul on linnavalitsus andnud esialgu ehitajale, ASile EMV loa vaid vertikaalplaneerimiseks. ?Vaiu võivad nad maasse tampida,? lisas Ansip.

?Kui Aivo Parbo ütleb, et vanglad ongi seadusevastaselt ülerahvastatud, siis tekitab justiitsministeerium õiguslikku nihilismi,? ütles Ansip. ?Oma edasise tegevuse planeerimisel peab ministeerium lähtuma seadustest.?

EMV juhatuse esimees Jaanus Otsa ei pelga, et EMV kõigi aegade kalleim objekt jääb ehitamata. ?Oskame oma huvisid kaitsta,? ütles Otsa. ?Samas olen veendunud, et vaidlevad pooled jõuavad mõistliku kokkuleppeni.?

EMV alustas Tartus Turu tänava lõpus vangla ehitusplatsil mullatöödega 15. detsembril. EMV projektijuhi Kajar Kruusi sõnul alustavad nad ehitustöödega kevadel. Lepingu järgi peaks vangla valmima järgmise aasta lõpuks.

Tartu vangla ehitusmaksumus on 365,8 miljonit krooni. Riigikogu kiitis aprillis heaks 13 miljoni euro ehk 203 miljoni krooni suuruse laenu võtmise Põhjamaade Investeerimispangast. Ülejäänud raha tuleb riigieelarvest. Koos laenuintressidega kujuneb Tartu uue vangla maksumuseks 423 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing