Kalev Kallemets • 14 veebruar 2001

Püsiühendus kogub kasutajaid

?Tallinnas, kus soovijaid on rohkem, on ka aeg, millal kliendi juurde ühendust paigaldama jõutakse, pikem, kuid eesmärgiks oleme võtnud paigaldada ühendus tehnilise võimaluse olemasolul kahe nädala jooksul,? ütles Eesti Telefoni Televõrgu põhivõrgu talituse direktor Toivo Praakel.

Kahe viimase kuuga on Eesti Telefon (ET) saanud 2000 uut püsiühenduse ADSLi klienti, kokku on neid ettevõttel 4000. 40% ADSL-ühenduse omajatest on erakliendid.

?Hetkeseis on selline, et täna ehitame me päevas rohkem, kui laekub taotlusi. Madalseisust oleme üle saanud. Jaanuaris ehitati ligi 60 ühendust tööpäevas ehk kokku 1300 ühendust. Tuhatkond on veel neid ühendusi, mille väljaehitamisega tegeldakse,? põhjendas Praakel.

?Eesti Telefon on nõudluse korral valmis ehitama aasta lõpuks 10 000 ADSL-ühendust, mis teeb üldarvuks üle 12 000 ühenduse,? ütles Praakel.

Tele2 strateegia planeerimise direktor Peep Põldsamm märkis, et suvel tuleb Tele2 turule uue odava interneti püsiühendusega. Uus on jaotusterminali hind, mis Põldsammi sõnul on tänu Iisraeli ja USA militaartehnoloogiale muutunud palju madalamaks. Praegu käivad Stockholmis ja Tallinnas uute seadmete kommertskatsetused.

?Uue püsiühenduse hind tuleb 400?600 krooni kuus,? lausus Põldsamm. Tema sõnul loodab Tele2 perspektiivis võita vähemalt 5000 püsiühenduse klienti.

Põldsammi arvates on Eesti kodupüsiühenduse turg seni veel alaarenenud. ?Vaid 18 protsendil 60 000 Eesti kodust on arvuti, neist omakorda vaid pooled on ühendatud internetti ning neist ühendatutest 95% on dial-up?i kasutajad. Seega on praegu püsiühenduse kliente vaid ligi 3000,? ütles Põldsamm.

Unineti arendusjuhi Taavi Talviku sõnul on Uninetil hetkeseisuga ligi 500 püsiühenduse klienti. Neist pooled, 250 on ADSLi kliendid. Unineti eesmärk on saavutada paari lähema aasta jooksul 1000 ADSLi klienti.

Viie aasta pärast on kõik 100 000 dial-up?i klienti püsiühenduse peale üle läinud, lausus Talvik.

Praegu on Eesti suurimal kaabeltelevisioonifirmal Starmanil mitmenädalased ootejärjekorrad seoses kaabelvõrgu täiendamisega, mis toimub piirkondade kaupa, ütles Starmani turundusjuht Henri Treude.

?Tänaseks suudame internetiteenust pakkuda ca 70%-le Starmani Tallinna kaabelvõrgu piirkonnast. Võrgu täiendamine lõpeb selle aasta suvel. Majas, kus kaabelvõrk võimaldab kiiret internetti, ühendame sooviavalduse esitanud kliendi nädala jooksul,? täiendas Treude. Aasta lõpuks on Starmanil planeeritud 3000 püsiühenduse klienti.

Aasta teises pooles kavandab Starman nn arvutivaba internetiühenduse turuletoomist. Arvutivaba internet baseerub spetsiaalsel teleri lähedusse paigaldataval karbil, mis asendab arvutit, ja teleril, mis asendab kuvarit.

Praakeli sõnul loodab ET selle aasta maiks pakkuda esimesena Eestis sellist traadita ühendust, mis võimaldab andmesideteenuste kõrval kasutada ka digitaalset kõnesidet.

Traadita DSLi lahendusega saab klient endale koju raadioterminali, millel on pistikud nii tavalise telefoni kui ka püsiva võrguühenduse jaoks kiirusega kuni 512 kbit/s.

Eesti Telefoni raadiosüsteemide osakonna juhataja Tiit Animägi sõnul võimaldab uue tehnoloogia kasutamine pakkuda kliendile terviklahendust, kus nii kõne- kui ka andmesidet pakub üks ettevõte. Seni pakutud traadita side lahendused on olnud kas kõnesideks või ainult andmesideks. ET lahendus jääb esialgsete arvutuste kohaselt Atlas ADSLi hinna piirimaile ehk 600 krooni ringi kuus.

Hetkel kuum