Raudtee erastamine Eesti ärimeeste kätes

Andres Reimer 01. märts 2001, 00:00

Ameerika kurjategija Antonio Angottiga seotud RailEstonia pakkumise fiaskot tõdenud erastamisagentuuri nõukogu läks eile laiali, kutsumata BRSi erastamisläbirääkimistele. RERi poolt Tallina linnakohtus algatatud kohtuasi erastamisagentuuri vastu takistab läbirääkimiste alustamist BRSiga, ütles eile erastamisagentuuri peadirektor Jaak Liivik.

RER saatis eile erastamisagentuurile kirja, milles teatab valmisolekust loobuda osaliselt oma hagist, kui Eesti Raudtee 66 protsendi aktsiate erastamise läbirääkimisi alustatakse BRSiga.

RER kaebas veebruari keskel Tallinna halduskohtusse erastamisagentuuri otsuse raudtee erastamiskonkursi kohta, millega RailEstonia kuulutati võitjaks ja BRS paremuselt teiseks pakkujaks.

?Erastamisagentuuri otsus oli vale nii sisuliselt kui ka vormiliselt,? ütles RERi juhatuse esimees Rain Tamm.

Veel üleeile kinnitas Tamm, et RailEstonia läbikukkunuks tunnistamine ja erastamisläbirääkimiste alustamine Baltic Rail Service?iga jätab rahuldamata RERi eesmärgi. RER taotleb enda kaasamist Eesti Raudtee erastamisläbirääkimistele, sest peab oma pakkumist BRSi omaga võrreldavaks. ?Me ei soovi protsessi venitamist, vaid seda, et erastamisagentuur langetaks uue otsuse,? ütles RERi juhatuse esimees Rain Tamm. ?Kui oleksime vähemalt paremuselt teine pakkuja, oleks meil suurem võimalus kui praegu, kui meie ?anss on null.?

Erastamisagentuuri nõukogu otsustas ühemõtteliselt, et RailEstoniaga erastamislepingut ei sõlmita ning eile hommikul laekunud taotlust läbirääkimiste tähtaja pikendamiseks ei rahuldata, ütles teede- ja sideminister Toivo Jürgenson.

Varem RailEstonia pakkumist kaitsnud agentuuri nõunik Väino Sarnet ütles, et loobumise põhjustas pakkuja suutmatus esitleda strateegilist investorit ja finantsgarantiisid. ?Pean vähetõenäoliseks, et järgneva 10 päeva või kuu aja jooksul RailEstonia võime lepingut sõlmida paraneks,? selgitas ta.

RailEstonia võib pääseda ilma 25 miljoni krooni suurust tagatist maksmata, sest erastamisagentuur pole veendunud oma suutlikkuses seda välja nõuda, selgitas Sarnet.

Erinevalt konkursi algfaasis nõutud pangagarantiiga 25 miljoni krooni suurusest tagatisest esitas RailEstonia juht John Orrison agentuurile iseenda poolt allkirjastatud Kingsley Groupi garantiikirja. Erastamisega seotud isikud peavad selle kirja alusel raha väljanõudmist edutuks ürituseks.

Erastamisagentuuri nõukogu otsustas algatada ametkondliku juurdluse Suurbritannia konsultatsioonifirma GIBB ja advokaadibüroo Tark ja Co suhtes, keda süüdistatakse erastamisnõustajatena ebakvaliteetses töös. Erastamisagentuuri nõukogu tunnistas tehinguks võimetu RailEstonia parimaks pakkumiseks kümnete miljonite kroonide suuruse tasuga nõustajate soovitusel.

Samas peab juurdlus selgitama, kas on võimalik halva töö ettekäändel loobuda nõustajatele lepingus ette nähtud tasude maksmisest ja seni makstud raha tagasi nõua. GIBB-le on välja makstud juba 40 miljonit krooni.

28.02.2001 BRS vabastab Eesti Raudtee juhatuse

28.02.2001 Finantsgarantiideta RailEstonia nõustajale võlgu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing