Ülo Toomsalu • 16. oktoober 2001 kell 6:04

Lõhmus vaidleb Raskiga kohtu sõltumatuse üle

Kohtunike hinnangul kätkeb uus kohtute seaduse eelnõu ohtu õigusemõistmise sõltumatusele, kuna jätab justiitsministeeriumile alles suured volitused kohtute haldamisel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eelnõu vaidlusaluseid punkte arutasid eile riigikohtu esimees Uno Lõhmus ja justiitsminister Märt Rask. Täna arutab erimeelsusi riigikogu põhiseaduskomisjon.

Lõhmus seisab selle eest, et kohtute haldamiseks asutataks eraldiseisev kohtute amet. Praeguse kohtusüsteemi järgi on riigikohus iseseisev ning alamastme kohtud alluvad justiitsministeeriumile.

?Kuna kohtusüsteem pole ühtne, tekib kohe küsimus, kes esindab teda suhetes valitsuse ja parlamendiga,? ütles Lõhmus. ?Euroopas on võetud suunaks, et kohtuvõim kui üks kolmest võimuharust peab end ise haldama, sest see tagab kõige enam kohtute sõltumatuse.?

Raski sõnul on tegu vaid teoreetilise arutlusega. ?Eestis pole täna ühtki juhtumit, kus täitevvõimu pahatahtlikkuse tõttu oleks jäänud mõnele kohtunikule palk välja maksmata,? lausus Rask.

Rask väitis, et kohtute normaalse töö tagamiseks, näiteks hoonete remondiks ja IT-vahendite muretsemiseks, on kindlasti paremad võimalused ühel ministeeriumil kui ametil. ?Luues selle ameti, kas paneme sinna etteotsa kohtute ministri,? lausus ta.

Hetkel kuum