Viktoria Korpan • 17. oktoober 2001 kell 8:59

Reformierakond: keelenõuete kaotamine lepiti koalitsioonis kokku

Reformierakonnafraktsiooni saadikud Riigikogus on hämmastunud Isamaaliidu fraktsiooni juhtide väidetest, et Riigikogu ja kohalike omavalitsuste volikogude saadikute keeleoskusnõuete tühistamist taotlev seadusemuudatus oli Isamaaliidu fraktsiooniga kooskõlastamata, teatas Reformierakond.

?Koalitsiooninõukogu on kahel korral arutanud keelenõuete kaotamise vajalikkust. Mõlemal korral tegi selleks ettepaneku peaminister ja Isamaaliidu esimees Mart Laar,? ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi.

Ligi sõnul ei suurendaks seadusemuudatus jõustumisel mitte-eestlaste osakaalu parlamendis ja kohalikes volikogudes.

?See ei muuda tõsiasja, et kandideerida saavad ainult Eesti Vabariigi kodanikud.

Töökeelteks jääb valitud kogudes ikka eesti keel nagu sätestavad põhiseadus ja keeleseadus,? selgitas ta. ?Nii parlament kui kohalikud volikogud on demokraatlikult valitud organid ja vaevalt keegi soovib neisse valida saadikuid, kes eesti keelt ei oska ja oma valijate huve esindada ei suuda.?

Reformierakonna fraktsiooni esimees lisas, et Isamaaliidu protest keelenõuete kaotamise algatamise üle on tagantjärele põhjendamatu, kuna ettepanekut

ei vaidlustanud koalitsiooninõukogu viimasel istungil ükski Isamaaliidu liider.Istungil viibis ka Tiit Sinissaar.

Isamaaliitlane Kadri Jäätma, mõõdukas Tonu Koiv ja reformierakondlane Paul-Eerik Rummo esitasid esmaspäeval parlamendile kohaliku omavalitsuse volikogu ja Riigikogu valimise seaduse muutmiseks eelnõu, mis kaotaks eesti keele suulise ja kirjaliku oskuse nõude volikogudesse või Riigikokku kandideerimisel.

Eile teatas Isamaaliidu fraktsiooni esimees Tiit Sinissaar, et Isamaaliidu saadikutega ei olnud eelnõu esitamine kooskõlastatud.

Keelenõude kaotamine valitavatesse organitesse valimisel on üks asi, mida Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni OSCE missioon Eestile pidevalt soovitanud on.

Hetkel kuum