Eesti investori võit HEXi liidust hinnatõusu kaudu

Kaja Koovit 12. november 2001, 00:00

?Kindlasti on HEXiga liitumine kasulik ka siinsetele investoritele. Kui likviidusus on parem, tõusevad ka aktsiahinnad,? lausus Helsingi börsi suurima liikme, Nordea Securitiesi juht Reijo Knuutinen vastuseks küsimusele, mis kasu võiksid Helsingi börsiga ühinemisest saada siinsed investorid.

Kui likviidsus paraneb, on ka välisinvestorid siinsest turust rohkem huvitatud ning seeläbi tõusevad ka aktsiahinnad, selgitas neljapäeva õhtul koos teiste Helsingi börsi suuremate maaklerfirmade esindajatega Tallinnas siinse börsi ja börsiettevõtetega tutvumas käinud Knuutinen süsteemi toimimist.

Edaspidi lihtsustub Eesti investoritele Helsingi börsil noteeritud aktsiatega kauplemine, kuid praegune kahe börsi ühinemiseset saadav tulu siinsetele investoritele on likviidsuse kasvu kaudu, lisas ta.

Samas märkis Knuutinen, et ei oska prognoosida, millal ja millises ulatuses hinnatõus võiks toimuda.

Milliseks võiks kujuneda põhjanaabrite huvi siinse turu vastu, on maaklerfirma juhi sõnul raske ennustada. Eesti börsi lipulaeva Hansapanga aktsiatega kaubeldakse ka praegu Helsingi börsil, kuid võrreldes kohalike pangandussektori aktsiatega on soomlaste huvi Hansapanga vastu väike. Eesti aktsiad võiksid Knuutineni sõnul olla huvipakkuvad oma investeeringute hajutamisest huvitatud väikse- ja keskmise suurusega jaeinvestoritele. ?Suurinvestorid vaatavad eelkõige likviidust,? lausus ta.

Helsingi börsi väärtpaberivahenduse osakonna juhataja Nina Rudanko tunnistas oktoobrikuisel Tallinnas toimunud investeerimismessil, et kindlasti ei ole ukse taga järjekorda nendest investoritest, kes tahaks Eesti ettevõtete aktsiaid osta, sest praeguste depressiivsete turgude tingimustes tahetakse oma raha investeerida ainult tuntud suurte ettevõtete aktsiatesse.

Knuutinen lausus, et temale isiklikult on Eesti aktsiatest kõige atraktiivsem Eesti Telekomi aktsia. ?Eesti Telekomi aktsia on kõige huvipakkuvam, sest tegemist on suure firmaga ning nende tegevusharud on perspektiivikad ning brandid huvitavad,? lausus ta.

Jaanuari lõpust on Eesti aktsiad kaubeldavad HEXi kauplemissüsteemis, kuid esialgu näib börside ühinemisest kasu tõusvat vaid Soome investoritele, kes saavad siinsete aktsiatega senisest lihtsamalt kaubelda. Eesti investoritel tuleb aga Soome börsil noteeritud aktsiatega kauplemise lihtsustumist oodata niikaua, kuni mõni siinne maaklerfirma saab Helsingi börsi liikmeks. Seni tuleb leppida sadadesse kroonidesse ulatuva teenustasuga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing