Peeter Raidla • 19. november 2001 kell 22:00

Peaarstid kahtlustavad Tsahknat salasepitsustes

Oma nime all ei julge keegi Tsahknat süüdistada, põhjendades seda kartusega: abilinnapeal, kes tegutseb ainuaktsionäri üldkoosoleku õigustes, olevat lihtne talle ebasobivatest inimestest vabaneda. Seda enam praegu, kui Tallinna haiglad ja polikliinikud liidetakse kaheks suureks keskhaiglaks.

Lasnamäe tervisekeskuse uue omaniku, osaühingu Landgate taga olevat tegelikult Anders Tsahkna, kes ka varem omanike hulka kuulus.

Tsahkna ise väitis, et ta ei ole Landgate?i taga ega oma Lasnamäe tervisekeskuses osalust.

Kui Lasnamäe keskuse endine peaarst Madis Martinson oli häda sunnil müünud 7 miljoni krooni eest oma otsustava aktsiapaki kunagise Linnuvabriku rühmitusega seotud tegelastele (kes liikusid Lasnamäe polikliinikus ringi alati turvamehe saatel), olid nood avastanud raamatupidamise aruannetest mitmeid endise juhatuse esimehe Tsahkna näpunäitel tehtud rahakantimisi.

Tsahkna kinnitusel ei ole seda toimunud. ?Minu teada tellis uus omanik ka PricewaterhouseCoopersilt auditi, mis kinnitas, et mingeid kuritarvitusi ega kantimisi ei ole Lasnamäe tervisekeskuses minu ametisoleku aja jooksul toimunud,? ütles ta.

Tsahkna tegemiste kohta koostati terve toimik, millele advokaadid andsid ühese hinnangu ? materjali kriminaalasja algatamiseks on piisavalt. Väljavõtteline ülevaade dokumentidest saadeti muu hulgas ka Elmar Sepale, kes ongi nüüd esitanud selle põhjal Tallinna volikogule järelepärimise.

Tsahkna seati valiku ette ? kas kogutud materjalid saadetakse politseisse või ostab ta ise uuesti aktsiad ära. Nüüd juba oluliselt suurema summa, 16?17 miljoni krooni eest.

Tsahkna: ?Veel kord ? see on vale. Mina ei ole sellise valiku ees olnud, aktsiaid ei otse ega kaudselt üles ostnud. Ma ei tea, mis hinnaga uued aktsionärid need ostsid.?

Seda, et Lasnamäe tervisekeskuse ostnud Landgate?i taga on Tsahkna, näitab seegi, et uude juhatusse valiti Jaanus Vool, Tsahkna äripartner meditsiinitehnikat tarnivates firmades Meditar ja Medistar. Aktsiate müügitehing on aga vormistatud nii, justkui oleks Martinson alles nüüd oma aktsiaosaluse loovutanud. Martinson pidavat senini Tsahkna peale viha, olles veendunud, et esialgu hästi käivitunud Lasnamäe tervisekeskuse viis finantskriisi Tsahkna.

?Ma küll ei tea aktsiate müügi kohta, aga läbisaamine on meil täiesti hea,? lausus Tsahkna. Tema sõnul oli Lasnamäe tervisekeskuse finantstulemuste halvenemise taga haigekassa lepingumahu vähenemine eelmisel aastal korraga veerandi võrra.

Peaarstid kahtlustavad, et diagnostikakeskusesse plaanitavad kallid aparaadid vahendatakse Tsahknaga seotud Meditari ja Medistari poolt. Kui aparaatide müügihinnaks kujuneks 40 miljonit krooni, siis 30 sellest ehk 12 miljonit krooni olevat puhaskasum. Peaarstide kinnitust mööda on Meditar saatnudki kaks meest väljaõppele ühte Jaapani firmasse, kellega Meditaril on pikemaajalised sidemed. Võimaliku ostu rahastajaga on leitud ? investeerimispank PCA, mille Eesti esindust juhib Mart Opmann.

Peeter Mardna valimine Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse esimeheks oli ebameeldiv üllatus Tsahknale, kelle kava kohaselt pidi sellesse ametisse saama erahaigla Fertilitas tegevdirektor Meelis Roosimägi.

Nüüd arvatakse, et Mardnale hakatakse tõsist survet avaldama. Esimesed märgid vastuseisust ongi käes: Tsahkna kinnitab kõigile, et Mardna on diagnostikakeskuse eraldumise poolt, Mardna ise aga eitab seda.

Peaarstid on arvamusel, et Tsahkna huvi on seotud eelkõige aparatuuri müümisega diagnostikakeskusele. Selles, et ta on huvitatud osaluse omandamisest, nii kindlad ei olda. Ehkki diagnostikakeskuse osaluse müük Soome tuntud erahaiglate ketile Mehilane andvat võimaluse ka Eesti erainvestoritele. Küll olevat Tsahkna huvitatud Ida-Tallinna Keskhaigla koosseisu arvatud Tõnismäe ja Mäekalda polikliinikute erastamisest. Tsahkna küll väidab, et selle taga on polikliinikuarstide huvi, kuid abilinnapeal selleks juba äriühing soetatud ? Tallinna Perearstikeskus.

Hetkel kuum