Kaja Koovit • 20. november 2001 kell 22:00

Nafta hind kukutab energiafirmade aktsiaid

Kuigi madalad naftahinnad meeldivad tarbijatele, on need õnnetuseks naftafirmadele ja nende aktsionäridele. Samal ajal kui toornafta hind on langenud enam kui kahe viimase aasta madalaimale tasemele 18 dollarit barrel, on AMEXi naftafirmade indeks terrorirünnakust alates langenud ligi 14 protsenti. Viimase nädalaga on indeks kukkunud sellest poole.

Standard & Poor?s 500 energiasektori indeks on pärast viimase viie aasta kõrgeima taseme saavutamist langenud 20.

Maailma suurima kütusefirma ExxonMobili aktsia on nädalaga oma väärtusest kaotanud 3,05 dollarit ehk ligi 8 protsenti, makstes New Yorgi börsil 37 dollarit (659 krooni).

Maailma suuruselt teise firma, Suurbritannia gigandi British Petroleumi aktsionäridel on läinud veelgi kehvemini ning nädalaga on nende aktsiapaki väärtus kahanenud kümnendiku võrra ja üks aktsia maksab New Yorgis 43,7 dollarit (774 krooni).

Shelli aktsia on New Yorgi börsil nädalaga odavnenud 7,5 protsenti, makstes 41 dollarit ehk 730 krooni.

Aktsiahinna languse tõid kaasa ettevõtete kasumite vähenemine ja kehvad tulevikuväljavaated. Kolmandas kvartalis vähenesid energiafirmade kasumid mullu sama ajaga võrreldes ligi 20 protsendi võrra ning arvestades maailmamajanduse jahtumisest tingitud nõudluse vähenemist, ei oota analüütikud ka neljandas kvartalis paranemist.

Kasumite vähenemine ja vajadus kulusid kokku hoida sunnib ettevõtteid kiireid ja mõjukaid samme astuma. Üheks võimaluseks oleks laienemisplaane tagasi tõmmata ning tootmist vähendada. Teiseks ning analüütikute poolt tõenäolisemaks peetav võimalus on ühinemised.

Pühapäeval teada antud Phillips Petroleumi ja Conoco ühinemine võib analüütikute sõnul olla järjekordse energiasektoris aset leidva ühinemislaine alguseks. Firmad kinnitasid, et jõudude liitmine võimaldab neil aastas kokku hoida 750 miljonit dollarit (13,4 miljardit krooni). ?See ühinemine põhjustab konsolideerumist. Jätkuv naftahinna kõikumine sunnib ettevõtteid kiiresti kulude kokkuhoiuks võimalusi leidma,? lausus energiaanalüütik George Caspar CNNile.

Negatiivset suhtumist sektori arengutesse süvendas OPEC, kes ei suutnud eelmisel nädalal toodangu kärpimist kokku leppida, mistõttu enamik analüütikutest kärpis sektorile antud reitinguid.

?OPECi käitumine ei olnud otsustav ja suurendab sektori riski,? lausus Reutersile Morgan Stanley analüütik Richard Franklin. Deutsche Bank märkis oma analüüsis, et OPECi saamatus mõjutab ka järgmise aasta arenguid, mistõttu panga analüütikud kärpisid järgmise aasta nafta hinna prognoosi varasemalt 20 dollari tasemelt 18 dollarile barrel.

Hetkel kuum