Piret Kallas • 21. november 2001 kell 22:00

Eesti tutvustamine suurendas turistide arvu

Selle aasta jaanuarist augustini käis Eestis 2,35 miljonit väliskülastajat, mis on 28 000 võrra rohkem kui mullu samal ajal. Kui jaanuarist maini saabumised Eestisse veidi vähenesid, siis tänavust turismisuve võib pidada Eestile edukaks ? külastajate arv kasvas eelmise aasta suvega võrreldes 4 ehk rohkem kui 40 000 inimese võrra.

Eesti majutusettevõtetes ööbis jaanuarist augustini 636 000 väliskülastajat. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas nende arv 14. Suvekuudel oli kasv mõnevõrra kiirem kui aasta esimesel viiel kuul. Kiiremat kasvu hakkab aga juba pidurdama majutuskohtade nappus suvel, eriti Tallinnas ja Pärnus.

Tänavu jätkub eelmisel aastal alanud ühepäevareiside vähenemine. Endisest kiiremini on viimasel paaril aastal aga suurenenud Eestis ööbivate välismaalaste arv (moodustasid eelmisel aastal 37 külastajatest) ja ka nende Eestis viibimise kestus. Sel aastal peaks mitmepäevaste reiside osakaal kasvama 40ni saabumistest.

EAS Turismiagentuuri tänavusuvise väliskülastajate uuringu andmetel on hakatud reisi jooksul Eestis rohkem ringi sõitma. Lisaks tavapäraselt populaarsele Pärnule ja Saaremaale on sel aastal tunduvalt kasvanud reisid Tartusse ja mujale Lõuna-Eestisse. Eestis korduvalt käinud soomlasi toob Lõuna-Eestisse piirkonna aktiivsem tutvustamine Soomes ja huvi leida Eestis puhkamiseks kohti, mida nad pole veel külastanud.

Sel suvel kasvas ka Eestit avastavate sakslaste, prantslaste, itaallaste ja hispaanlaste arv. Sakslaste huvi kasvu on mõjutanud Eesti aktiivsem tutvustamine ? osalemine EXPO-l ja turismimessidel Saksamaal ning Balti riikide ühise turismiinfokeskuse avamine Münsteris eelmisel aastal.

Ida-Euroopa riikidest on saabumised Poolast mullusega võrreldes kasvanud 45. Turismisuhetele Poola ja teiste Kesk-Euroopa riikidega on kaasa aidanud eelmisest sügisest käivitunud regulaarne bussi- ja lennuliiklus Tallinna?Varssavi liinil. Venemaalt pärit külastajaid on lisandunud küll tagasihoidlikult, kuid Eesti majutusasutustes peatunud vene turistide arv on mullusega võrreldes kasvanud ligi poole võrra.

EAS Turismiagentuuri prognooside kohaselt kasvab aasta kokkuvõttes saabumiste koguarv eelmise aastaga võrreldes 1 (3,35 miljonile), kuid ööbivate külastajate arv peaks kasvama vähemalt 9 (1,35 miljonini) ning turismitulud 6 (11,8 miljardi kroonini).

Hetkel kuum