Ülo Toomsalu • 22. november 2001 kell 6:12

Maamaks pitsitab Nõmmet ja Piritat

Tallinna linnavalitsuse eilne maahindade korrigeerimise otsus lööb kõige valusamalt Pirital ja Nõmmel elavate maaomanike rahakoti pihta, sest nemad peavad hakkama maksma senisest 2-3 korda suuremat maksu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Pirita linnaosa halduskogu esimees Mati Eliste ütles, et Pirital on maamaks kunstlikult üles löödud.

?Hindamise aluseks võeti Pirita viimased maatehingud, mis linnaosa prestii?i kasvamisega olid kunstlikult lakke löödud,? lausus Eliste. ?Näiteks oli ühe maaostu puhul ruutmeetri hind 1000 krooni, mis lööb hinnapoliitika täiesti segamini. Samas rohkem selles piirkonnas tehinguid ei toimunud ja maa hinna määramisel saigi otsustavaks see tehing.?

Eliste sõnul näitab see, et maamaksu arvestamise metoodika on vale.

?Põliselanikud ju maad müünud pole, vaid seda on teinud Pirital maa tagasi saanud inimesed. Samas on Pirita kohalikud inimesed selle maa elamumaana väärtustanud ja miks peaksid nad nüüd seal maad ostnud ärimeeste tehingute pärast kannatama?? küsis Eliste.

Eliste sõnul tähendab maa ümberhindamine Pirital elavatele inimestele vähemalt kahekordset maamaksu tõusu, mis on ilmselgelt ülekohtune.

Eliste sõnul on maahinna Pirita linnaosas eelkõige üles löönud kinnisvaraarendajad, kes loodavad hakata sinna rajama elamurajoone.

?Maksutõus käiks elanikele kindlasti ülejõu,? ütles Nõmme linnaosa halduskogu esimees Keit Pentus. ?Kardan, et see toob kaasa kruntide massilise müügi, kuna suurema krundi omanikud ei jaksa selle eest enam maksu tasuda. Kokkuvõttes kaasneks aga massilise müügiga maa odavnemine.?

Samas hoidis linnavalitsuse eilne otsus ära maksukoormuse ülisuure tõusu, sest septembris välja pakutud lahenduse kohaselt tõusnuks näiteks Pirita mereäärsetel aladel krundi ruutmeetri hind 130 krooni rohkem, kui eile kehtestati.

Hetkel kuum