26. november 2001 kell 22:00

Eestis käis tänavu mullusest rohkem turiste

Septembris suurenes saabumiste arv ühe protsendi võrra. Sellele aitas kaasa kruiisilaevade hooaja pikenemine, mistõttu ka ameeriklaste saabumiste arv kasvas septembris poole võrra. Ilmselt 11. septembri terrorirünnaku mõjul vähenes septembris välisriikide kodanike saabumiste arv lennukiga 11 ehk 1600 inimese võrra.

Eesti majutuskohtades peatunud välisturistide arv kasvas septembris 2 (jaanuarist augustini oli kasv 14).

Maailma turismieksperdid prognoosivad, et 11. septembrile järgnenud reiside arvu vähenemine kogu maailmas kestab kõige kauem 2002. aasta kevadeni.

Eestis jätkub tänavu eelmisel aastal alanud ühepäevareiside vähenemine. Endisest kiiremini on viimasel paaril aastal aga suurenenud Eestis ööbivate välismaalaste arv, kes moodustasid eelmisel aastal 37 kõigist külastajatest. Pikeneb nende Eestis viibimise kestus.

Eesti Panga maksebilansi esialgsetel andmetel oli tänavuse I poolaasta turismiteenuste eksport 5,2 miljardit krooni, mis on mullusest 5 rohkem.

Teisalt pidurdab turismitulude kiiremat kasvu omanäoliste ja heatasemeliste vaba aja veetmise võimaluste vähene lisandumine või nende ebapiisav tutvustamine.

Soomlaste keskmiste kulutuste kasvu reisi kohta on viimasel paaril aastal pidurdanud kaupade hinnatõus, mis paneb Eestist vähem ostma. Eriti tööstuskaupade hinna-kvaliteedi suhet peavad soomlased turismiagentuuri küsitluste põhjal järjest halvemaks.

Ida-Euroopa riikidest on Poolast saabumiste arv mullusega võrreldes kasvanud 44 protsenti.

Turismisuhetele Poola ja teiste Kesk-Euroopa riikidega on kindlasti kaasa aidanud eelmisel sügisel käivitunud regulaarne bussi- ja lennuliiklus Tallinna?Varssavi liinil.

Venemaalt pärit külastajaid on lisandunud tagasihoidlikult, kuid Eesti majutusasutustes peatunud venemaalaste arv on mullusega võrreldes kasvanud peaaegu poole võrra.

EAS Turismiagentuuri oktoobris tehtud prognooside kohaselt jääb saabumiste koguarv tänavu umbes 3,3 miljoniga eelmise aasta tasemele, kuid ööbivate külastajate arv peaks kasvama vähemalt 9 (1,35 mln) ning turismitulud 6 (11,8 mld krooni).

Autor: ÄP Online

Hetkel kuum