Heidit Kaio • 4. detsember 2001 kell 7:12

III kvartalis kaupade ja teenuste müük suurenes

2001. aasta III kvartal oli kaupade ning majutus- ja toitlustusteenuste müüjaile jätkuvalt soodne. Kaupluste, kaubabaaside, majutus- ja toitlustuskohtade läbimüük suurenes võrreldes eelmise aasta III kvartaliga, teatab Statistikaamet.

2001. aasta III kvartalis müüsid kauplused kaupa 7 miljardi krooni eest, mis on 1,1 miljardit krooni enam kui 2000. aasta III kvartalis.

Kaubad kallinesid eelmise aasta III kvartaliga võrreldes 5,6%, sealhulgas toidukaubad 8,3% ja tööstuskaubad 2,7%. Kaupade jaemüük püsivhindades suurenes 13%.

Keskmisest enam suurenes mootorsõidukite ja nende varuosade, toidukaupade ja kosmeetikakaupluste ning apteekide läbimüük.

Kaupluste läbimüügile mõjus positiivselt nii elanike ostujõu kasv (keskmise palga kasv ületas kaupade hinnatõusu), kui ka Eestit külastanud väliskülastajate arvu suurenemine.

Uute kaupluste avamine tihendab ka kaubandusettevõtete omavahelist konkurentsi. Käesoleva aasta III kvartalis tegutses jaekaubanduses 5500 ettevõtet, mis on 102 ettevõtet rohkem kui eelmise aasta III kvartalis.

Üha uute kaubanduskeskuste avamine mõjutab inimeste peamise ostukoha valikut ning suured, rikkaliku kaubasortimendiga kauplused meelitavad ostjaid väiksematest kauplustest ja turgudelt.

Ligi pool toidu- ja tööstuskaupade (v.a mootorsõidukid, nende varuosad ja mootorikütus) läbimüügist läks suurte, 100 enama töötajaga jaekaubandusettevõtete arvele.

Võrreldes 2001. aasta II kvartaliga suurenes kaupade jaemüük püsivhindades 1%.

Tagasihoidlik müügi kasv on perioodile iseloomulik: kui juulis ja augustis on kaupade müük suurem kui II kvartali kuudel keskmiselt, siis septembris müügi kasv pidurdub.

Hooajale iseloomulikult suurenes III kvartalis enim mootorikütuse, ehitusmaterjali ja rauakaupade jaemüük. Hulgikaubabaasid müüsid kaupa 16 miljardi krooni eest. Kaupade hulgimüük jooksevhindades suurenes 2000. aasta III kvartaliga võrreldes 2%.

Enim suurenes mootorsõidukite, nende varuosade, mootorikütuse ning mitmesuguste masinate ja seadmete hulgimüük. Võrreldes 2001. aasta II kvartaliga vähenes kaupade hulgimüük jooksevhindades 4%.

Majutusteenuste müük püsivhindades suurenes 2000. aasta III kvartaliga võrreldes 20%. Müügi suurenemist mõjutas uute hotellide avamine Tallinnas ja Pärnus ning külastajate jätkuv huvi Eesti vastu.

Toitlustusteenuste müük suurenes püsivhindades 5%. Toitlustusteenuste hinnad tõusid 6,7%.

Hetkel kuum