Virkko Lepassalu • 5. detsember 2001 kell 9:57

Majandusministeerium: väliskaubandus ilmutab kosumismärke

Väliskaubanduse käive püsib endiselt allpool eelmise aasta taset, siiski on nii eksport kui import hakanud aasta madalaimatest seisudest ettevaatlikult kosuma, väitis majandusministeerium oktoobri väliskaubandusnäitajaid kommenteerides.

Septembris esimesi paranemismärke ilmutanud eksport saavutas oktoobris taas oma eelmise aasta taseme, import on 6% väiksem eelmisest aastast.

Allhangetega seotud väliskaubandus kiratseb vaatamata mõningasele paranemisele endiselt, küll aga on välistingimuste halvenedes olnud võitjate rollis omatoodete eksportijad.

Samal ajal kui allhanked on kolmandiku võrra väiksemad eelmisest aastast, on otseeksport suurenenud 16%, mis kujutab endast suurimat kasvu alates jaanuarist.

Septembris häid müügikasve näidanud traditsioonilised tööstusharud olid ka peamised otseekspordi toetajad. Eelmisel aastal ekspordi kasvutemposid paisutanud ning sel aastal nõudluse kärbumisest tabatud masinate ja seadmete allhangete osas pole veel olulisi toibumismärke.

Teine ekspordi põhitugedest - tekstiilitööstus - jätkab suundumust allhangetelt omatoodangule, kuid ekspordi kogumaht eelmise aastaga võrreldes oluliselt suurenenud ei ole.

Tugev kasv on saavutatud metallitoodete ekspordis, seda nii otseekspordi kui allhangetena. Ka puidueksport on teist kuud aastasel baasil kasvamas.

Importi sisetarbimisse hoiavad tõusul nii otseekspordiks vajatava tooraine nõudluse kasv kui ka sisenõudluse püsimine, milles määravam osa on investeeringutel. See kajastub ka enim sissetoodavate kaupade struktuuris, kus kaaluandvateks on masinate ja seadmete, transpordivahendite, metallide ning tekstiili sisseveo kasv.

Hetkel kuum