Miks USA sõdurid on nii ilusad?

David Vseviov 07. detsember 2001, 00:00

Miks USA sõdurid on nii ilusad? Teleekraanil ja ajaleheveergudel. Sellepärast, et nad on efektiivsed. Nagu ?vaprad?, kes on seebikas ?ilusate? kõrval. Ning eks needki ?vaprad? ole pigem oma toimingutes efektiivsed, kui vaprad selle sõna otseses tähenduses.

Efektiivsus on ajaloos olnud alati moraalne ja moraalne omakorda ? ilus. Mis siis aga iseloomustab efektiivsemat toimimisviisi mineviku sajandite jooksul? Mis siis on võimalike valikute alternatiivis ? saak kasvatada või ära võtta ? efektiivsem tegutsemisviis. Loomulikult ? ära võtta. Ning kui mehel saabus kätte aeg täita oma kõige olulisemat missiooni ehk minna sõtta, siis pani ta endale selga kõige kaunimad rõivad; siis oli ta kõige fantastilisem.

Ning tõesti, kumb siis on ilusam: rüütel koduses kitlis puhkehetkel või päikese käes säravas turvises, tuule käes mängivad suled peas. Ning ta pidigi sel suurel hetkel olema eriti kaunis, sest ta läks sooritama moraalseid ja ilusaid tegusid ? nottima teisi maha. Neid, kes olid talle konkurentideks, neid, kes tahtsid olla sama efektiivsed kui tema.

Tänapäeval pole asjad enam loomulikult nii hullud, ja pigem on efektiivsem toota ja vahendada kui nottida ja ära võtta. (Erandid on muidugi olemas). Kuid nüüd on jõudnud kätte hoopis uus häda. Häda, mis oma juurtega ulatub kuhugi XIX sajandi lõppu, aega, millal efektiivsus kui ainus vahend eesmärgi saavutamiseks kaotas oma mõtte. Ja seda kõike tänu sellele, mida omal ajal koolis nimetati tehnikarevolutsiooniks.

Sellest ajast alates ei pea efektiivsus enam kaugeltki olema ilus ning veelgi vähem moraalne. Kuid käitumisstereotüübid on visad muutuma. Ja nii kumabki efektiivsete inimeste olekust jätkuvalt näilist ilu ja moraalsust.

Ja USA sõdurid paistavad esimesel pilgul olevat Talibani omadest tunduvalt ilusamad. Kuigi mõlemad tegelevad identse nottimisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing